Predvolebné tragikomické predstavenia opozície – všetko dobré v Novom roku

Neurotické reakcie Trubana

Báječné obedy a fotografie opozície, ktorá už teraz  nastavuje parametre svojho budúceho vládnutia kladením podmienok vedie k pobaveniu verejnosti. Truban pripomenul občanom, že Beblavý je politik európskeho formátu, na ktoreého zásluhy sa zabúda, hoci s Kaníkom urobil pre Slovensko skutočne veľa. Truban nechápe ako Miháľ mohol pochváliť Richterove postupy a rozhodnutia. V snahe zbaviť občana pochybností o svojom geniálnom strategickom navrhol, aby súčasná opozícia prijala zásadu, na základe ktorej predsedovia strán budú tvoriť rovno vládu. Diskusie v televíznych reláciách s Trubanom nám odhaľujú reakcie neurotickej osoby, ktorá podráždene skáče každému do vety, nemá súvislý a logický prejav k téme.

Truban je zárukou toho, že nás čakajú špeciálne prejavy, ktorým žiadny z doterajších politikov nemôže konkurovať. Nezaubudol si kopnúť ani do Smeru v súvislosti s hradením predvolebnej kampane, čo bolo viac ako krátkozraké, pretože ak strana Smer preukáže,  že doteraz zaplatila agentúre na reklamu 1,3 mil. Sk z peňazí za svoje volebné výsledky, Truban, ktorému tento argument chýba, bude musieť zverejniť, od koho má koalícia PS – Spolu rovnakú sumu, ktorú doteraz minula na kampaň.

Čo nám sľubuje Kiska?

Truban mimoriadnu  pozornosť venoval Andrejovi Kiskovi, ktorý by mal byť rovno ministerský predseda, čo vlastne Kiska pre časom avizoval s odôvodnením, že vzhľadom na predchádzajúce pôsobenie vo funkcii prezidenta mu na morálnom princípe patrí minimálne premiérska funkcia. Pri zápase o volebný úspech idú škrupule stranou a tvrdými lakťami sa každý pretláča ako len vie. Kiska je v tomto nielenže veľmi tvorivý, ale dokonca aj kradne myšlienky. Naposledy bývalému sudcovi Radačovskému, ktorý nás povzbudzoval pri voľbách poslancov do Európskeho parlamentu s heslom Hlavu hore.

Nesmieme zabudnúť ani na brutálnu podprahovú manipuláciu vo videu, kde Kiska ako bežný turista cestuje tatranskou železnicou starého typu, vo vozni je celkom sám a v pozícii génia, píše svojmu ľudu dojímavé odkazy, ktoré môžu napadnúť iba ak velikána jeho rozmeru. Následne niečo vloží do čistej obálky, bez známky hodí do poštovej schránky a odoberie sa na svoju cestu so študentským vakom na chrbte. Vskutku dojímavé. Keďže z obsahu vyplýva, že to písal všetkým, čakám kedy mi príde list od Kisku. Zatiaľ nič. Možno na obálku napísal PPP ( poštu platí príjemca) a budem si musieť ešte pripraviť nejaké to euro pre poštárku. Kiskovi žaludi, ktorí uspeli v komunálnych voľbách, valcujú už v súčasnosti osobnými príkladmi a špeciálnym prístupom k výkonu mandátu.

Klientelizmus najhrubšieho zrna

Obľúbenou tvárou Kiskovej strany Za ľudí je Marek Hattas – primátor mesta Nitra, ktorého strana predstavuje ako odborníka pre regióny. Hattas, ktorý vyhral voľby podvodom o zlom stave financií mesta, okrem škandálov po nástupe do funkcie primátora, keď zamestnal na úrade členov svojho volebného tímu, vytvoril pre kamarátov nové pracovné miesta a pustil do nezmyselných zásahov do architektúry mesta, neurobil v komunálnej politike nič pozitívne.

Do riadenia úradu vniesol nekoncepčné prvky, chaotickú štruktúru rozvoja, neúmerné zvýšenie daní a poplatkov, aroganciu, korupciu. Nitrania za rok pochopili, že túto zmenu si nikto neprial a keďže dennodenne majú pred sebou obraz sľubovanej zmeny, nesporne svoj nesúhlas s praktikami strany Za ľudí sa minimálne v Nitrianskom kraji odrazí na ich volebnom výsledku.

 

Hattas pravdepodobne na mimoriadne naliehanie občanov a pre ich blaho si navýšil aj svoj základný funkčný plat o 30 %, pretože bez navýšenia by si nevedel uplatniť referencie dobrého manažéra  v regionálnej politike a pravdepodobne Kiskovci by mu neuverili, že skutočne sa presadzuje za ľudí.

 

Sulíkovo táranie a tisícky návrhov

Sulík si zobral na paškál Andreja Danku o ktorom tvrdí, že je ťažké pochopiť jeho  komplikované, hlúpe návrhy. Od Sulíka, ktorý chce aby bežný volič pochopil 1144 návrhov SaS vo volebnom programe, jeho vyjadrenie neobstojí ani ako vtip. Sulík tvrdí, že:  „Z našich 1144 riešení: 366 odbúrava byrokraciu, 344 znižuje korupciu, 671 nespôsobuje výpadok vo verejných financiách a 576 je možné realizovať ihneď.“ Liberáli sa síce zmobilizovali, avšak po voľbách majú strany spravidla dve možnosti. Po porovnaní s cieľmi zvyšných opozičných strán sa návrhy zredukujú na nejakých pár desiatok alebo strany urobia hrubú čiaru a začnú pripravovať spoločný program, čo znamená, Sulíkov výkrik zostane pamiatkou na facebook bez akéhokoľvek následku.

 

Matovič, Kollár, Hlina a Kotleba

Kollár sa vyjadril, že jeho rodina bude drahá nevesta, nárokuje si vnútro alebo obranu. Matovič, ktorého zabudli pozvať k obedu alebo tam zabudol prísť sa záhadne usmieva a verí tomu, že jeho nové tváre striedajúce doterajších politikov Oľano potiahnu pevné jadro s preferenčnými hlasmi. Údajne má pripravený najlepší volebný program, ktorý určite predstaví ako posledná strana. Hlina koketuje  aj koaličnými strana, ktoré podpísali dohodu o neútočení. V pevnej viere, že  KDH bude vďake jeho zásluhám v parlamente a bez neho a KDH nebude možná žiadna dohoda celkom priateľsky diskutoval s Bugárom. Kotleba postavil kampaň na osvedčenej stratégii, organizuje mítingy.  S cieľovou skupinou voličov, ktorú dokonale pozná a komunikuje najmä prostredníctvom osvedčených tvári ĽSNS.  Kotlebovci si evidentne nerobia ťažkú hlavu z  volebných preferencií ani z vývoja po voľbách. Vedia s kým dokážu komunikovať a s kým a z akého dôvodu komunikovať nebudú. Nepredbiehajú zo zásady udalosti, takže predpokladanej spolupráci nateraz hovoriť nebudú.

Harabin , Drucker a Bárdi

Celkom dojímavé a symbolické video, v ktorom Harabin zvažuje svoj osud, odkladá talár, oblieka si sako s odznakom a ide do boja za Vlasť možno chápať skutočne ako jeho pietu a poslanie v politike.

V televíznej diskusii upresňoval  Bardošove útoky a tvrdenia, že je spoluzodpovedný za stav legislatívy aj z titulu svojho pôsobenia vo funkcii ministra spravodlivosti a predsedu Najvyššieho súdu. Harabin sa drží svoje osvedčenej rétoriky, volebných hesiel a pripomína nám, že sú z politických dôvodov väznení novinári a skorumpovaná špička politikov si hovie na plážach. Zaujímavé sú aj jeho vyhlásenia, že generálny prokurátor by mal okamžite začať preverovať činnosť mediálnych agentúr, ktoré cez účelovo zostavené prieskumné tímy, manipulujú volebné preferencie. S názorom Harabina  súhlasí aj Gyula Bárdos, podľa ktorého doterajšie prieskumy nie sú objektívne. Bárdos je presvedčený, že Maďarská koalícia sa dostane do parlamentu.

Drucker, ktorý sa nevyhraňuje v politickej spolupráci voči žiadnej strane, vymenoval celý rad svojich manažérskych úspechov v dobe pôsobenia na poste ministra zdravotníctva. Na Harabinove poznámky ku kvalifikovanosti  policajnej rektorky Kurilovskej, v snahe zabrániť vzniku odbornej právnej konfrontácii s Harabinom, nereagoval.

Koalícia …

Andrej Danko zdôraznil zásluhy SNS počas volebného obdobia. Spomenul dôchodky, rekreačné preukazy a množstvo ďalších výsledkov. Iniciatívu pri riešení spomenutých aktivít Dankovi nemožno uprieť. Musíme si spomenúť aj na opakované vystúpenia z koalície a preformovanie koaličnej zmluvy na základe striktných požiadaviek SNS, ale predpokladáme, že toto bude skutočne predmetom a obsahom predvolebnej kampane ako objektívna dokumentaristika a relácia faktov.

Smer myslí svoju novú cestu vážne, aj keď opozícia stále tvrdí, že bola, je a aj bude Ficovou stranou. Musíme však s kvitovať, že do politického zápolenia tohtoročných volieb sa dostal celkom nový prvok. Trefné videá,  nadľahčene a humorne animované, nieleže skutočne pobavia každého ale, celkom výstižne parodujú našu opozíciu. Vyfarbujú nám  budúcnosť, ktorá nastane v prípade víťazstva opozície.

 

Otázna budúcnosť a predčasné voľby

Čaká nás ťažký mesiac. Záplavou bilboardov s ohromujúcimi a duchaplnými myšlienkami, gýčovými kompozíciami, televíznymi debatami kabaretnej úrovne a reklamnými šotmi, ktoré by mali byť označené značkou 18+  budú občania atakovaní do polovice februára.

Po 1.marci sa zobudíme do novej situácie, keď víťazná strana nebude vedieť zostaviť väčšinovú vládu – iba ak by sme sa dožili Rakúskeho modelu spojenia širokej koalično-opozičnej vlády, čo v podmienkach našej novodobej histórie a civilizačných zvykov je nemožné. Ak by opozícia poskladala matematickú väčšinu a novú vládu, čelila by nielen masívnej kritike skúsenej opozície, ale aj novým škandálom, nasmerovaným proti oligarchom a korupčníkom z ich radov.  Skôr, či neskôr by prišlo k zlomu, k paralyzovaniu parlamentu, k pádu vlády, menovaniu úradníckej vlády a k opätovnému vyhláseniu volieb. Slovensko sa pravdepodobne ocitne v situácii podobnej ako Česi pred rokmi. Po rokoch turbulencií, pod vplyvom medzinárodnej situácie, tlaku imigrantov a vývoju hospodárstva v netransparentnom politickom prostredí, reálne môže dôjsť prekresleniu politickej mapy na Slovenska.

Slovensko bude potrebovať nielen trpezlivosť, ale aj múdrosť, rozhodnosť a sústredenosť na odborníkov, ktorí dokážu komunikovať s maximálnym záberom politického spektra.

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies