Obvineného finančníka Martina Kvietika ponechal Najvyšší súd na slobode

Najvyšší súd SR (NS SR) dnes obvineného finančníka Martina K. ponechal na slobode. Potvrdil tak rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu z pondelka 15. marca. Rozhodnutie NS SR je právoplatné. Martin K. je obvinený z trestného činu prijímania úplatku, pričom skutok sa údajne stal v roku 2017.

Prokuratúra pre obvineného žiadala väzbu z dôvodu obavy z ovplyvňovania svedkov a pokračovania v trestnej činnosti. Skutok, pre ktorý je Martin K. obvinený, je podľa prokuratúry síce súčasťou trestného konania, pre ktoré už bol väzobne stíhaný (kauza Dobytkár, pozn. SITA), avšak podľa Úradu špeciálnej prokuratúry ide o samostatný skutok. Ako dnes na verejnom zasadnutí uviedol špeciálny prokurátor Daniel Lipšic, ktorý zastupoval dozorujúceho prokurátora, obvinený Martin K. mal na Pôdohospodárskej platobnej agentúra „viaceré vetvy”, prostredníctvom ktorých preberal úplatky. Obhajoba naopak argumentovala, že keďže bol Martin K. v rámci kauzy Dobytkár začiatkom marca z väzby prepustený, išlo by o opätovnú väzbu v tej istej veci.

Podľa dnešného verdiktu NS SR je väzbu možné žiadať aj za nový skutok v rámci toho istého trestného konania, je však potrebné uviesť nové väzobné dôvody. Súd ich podľa predsedu senátu Petra Paludu v tomto prípade nezistil. Podľa medializovaných informácií malo ísť o prijatie úplatku vo výške 180-tisíc eur za sprostredkovanie agrodotácií.

Kauza Dobytkár súvisí s podozreniami na korupciu v prostredí Poľnohospodárskej platobnej agentúry (PPA). Polícia hodnotu poskytnutých úplatkov v rámci tejto kauzy vyčíslila na 10,5 milióna eur. V skupine osôb obvinených z korupcie a legalizácie príjmov z trestnej činnosti sú napríklad exšéf PPA Juraj K., bývalý výkonný riaditeľ PPA Ľubomír P., bývalý generálny riaditeľ sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb na ministerstve pôdohospodárstva Marek K., finančník Martin K. či podnikatelia Norbert B. a Peter K. Medzi ďalšími obvinenými sú aj advokáti či veterinár.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies