Sme účastníkmi divadla z dielne štvorkoalície, na odpútanie pozornosti od svojej neschopnosti

Rozpad vládnej koalície

Kým nám ľudia umierajú po stovkách a minister zdravotníctva priznáva, že je bezmocný, tak vládna koalícia a najnovšie aj prezidentka riešia svoju vlastnú a pre krajinu úplne bezpredmetnú politiku. Tá, ako sa ukázalo, nemá nič spoločné s blahom Slovenska a jeho obyvateľov, ale s geopolitickou korektnosťou voči naším spojencom pri nákupe ruskej vakcíny. Neskôr prezidentka a jej spojenci korigovali tému na problémy v manažmente pandémie a komunikácii.

Kým oboje bolo zrejmé už takmer rok od „veľkého blackoutu“, tak už aj minister zdravotníctva priznal, že pri najväčších chybách v boji proti pandémii stál sám proti politikom z tejto štvorice. Avšak jeho priznanie len tak preletelo priestorom – bez záujmu. A ľudia sa viac venovali novému sporu premiéra s istým Radom Baťom.

Tým, ktorého si môžeme pamätať z čias nie veľmi úspešného prezidentovania pána Andreja Kisku. A je to ten istý Rado Baťo, ktorý je aj manželom šéfky Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv, tvrdiaceho o sebe, že je politický inžinier alebo jeden zo „siedmych statočných“, ako ich žoviálne nazývali médiá. Ak sa vám zdá, že meno Andrej Kiska je zhodné s menom pána, ktorý vo svojich víziách označoval stranu Za ľudí ako víťaza volieb a seba ako premiéra, tak sa vám zdá správne. To, že je zároveň aj zakladateľom presne tej istej strany, ktorej existencia je počas tejto krízy tiež na stole, je už iba detail.

Reálny pomer síl

Odhliadnuc od mediálnej posadnutosti z posledného týždňa matovičovým odstúpením a tým, že by mal premiér s ministrom zdravotníctva odstúpiť, tak posledné slovo v kríze budú mať SME-Rodina a OĽANO. Nenamýšlajme si, že to bude Sulík alebo Remišová. Karty rozdáva duo Matovič – Kollár. Lídri tých strán, ktoré dnes vedú vnútrostranícke rokovania.

Najviac pravdepodobné sú však dve možnosti. Matovič a Kollár majú spoločne 70 poslancov, to znamená, že im stačí 6 odpadlíkov od Za ľudí či SAS, alebo z opozičných strán na to, aby sa zbavili nepríjemných tŕňov v päte v podobe dvoch liberálnych koaličných partnerov.

Pardon, ale ak si niekto myslel, že Kollár podporí Za ľudí, ktorí mali od začiatku mandátu otvorene problém s jeho stranou, tak je väčšia pravdepodobnosť, že budú predčasné voľby. Voľby v momentálnej situácii nevyhovujú ani jednému zo zúčastnených, keďže ich neschopnosť a papalášizmus ich stáli veľkú časť voličských skupín a tým aj vyhliadok na zostavenie budúcej vlády.

Divadlo alebo skutočná kríza ?

Druhou možnosťou je, že si vzbúrenci presadia nejakú „na-oko“ rekonštrukciu vlády vo variante s výmenou Krajčího a Holého. Tým pádom sme účastníkmi obyčajného divadielka, ktoré na nás zohrala štvorkoalícia, len aby odpútala pozornosť od svojej neschopnosti ďalej riadiť Slovensko. A možno aj od biznisu s protikoronovými materiálmi za veľké peniaze. Tak alebo onak, dnes vieme s určitosťou povedať, že riadenie krajiny sa v podaní štvorlístka Matovič, Kollár, Sulík a Remišová zmenilo na facebookovo-mediálne teátro, zatiaľ čo nám v stovkách umierajú blízki, prichádzame o živobytie a Slovensko sa rúti do krízy, ktorej rozmery si dnes málokto dokáže predstaviť.

Ale ak by predsa len prišlo k nejakej zásadnejšej rekonštrukcii vlády, tak sa obávam, čo nás čaká, pretože už súčasné osoby, ktoré strany po voľbách obsadili na vládne posty, sú to najlepšie, čo vládne zoskupenie vedelo vygenerovať. Čiže.. Ak toto zistenie platí, tak šance na (novú) schopnú exekutívu sa blížia k nule.

 

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies