Štátny ústav pre kontrolu liečiv víta zverejnenie zmluvy na nákup vakcíny Sputnik V

Zverejnenie zmluvy podľa hovorkyne ŠÚKL-u jednoznačne vyvracia obvinenia, ktoré boli voči ústavu a jeho predstaviteľom v posledných týždňoch z rôznych strán vznášané.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) víta zverejnenie zmluvy na nákup ruskej vakcíny Sputnik V. Zverejnenie zmluvy podľa jeho hovorkyne Magdalény Jurkemíkovej jednoznačne vyvracia obvinenia, ktoré boli voči ústavu a jeho predstaviteľom v posledných týždňoch z rôznych strán vznášané. ŠÚKL tiež oceňuje, že do zmluvy boli zahrnuté požiadavky na dodanie dokumentácie, ktoré sa do zmluvy dostali aj s poznámkami ŠÚKL-u. Štátny ústav však zároveň konštatoval, že dokumentácia v takomto formáte ani rozsahu nebola dodaná.

Jurkemíková zároveň uviedla, že ŠÚKL v zmluve neidentifikoval podmienku na to, aby bola vakcína testovaná v OMCL laboratóriu, ako to bolo viacnásobne nepravdivo interpretované. „Zmluva takisto hovorí, že Sputnik V predstavuje ‚Trademark‘, teda obchodnú značku spájajúcu rôzne vakcíny, čo bolo potvrdené aj výrokom, že zloženie a určité časti vakcíny môžu byť predmetom zmeny,“ uzavrela hovorkyňa štátneho ústavu.

„Štátny ústav tiež oceňuje, že do zmluvy v časti „Schedule 6“ boli zahrnuté požiadavky na dodanie dokumentácie, ktoré sa do zmluvy dostali aj s poznámkami ŠÚKL-u,“ dodávajú však, že  k dodaniu dokumentácie v takomto formáte ani rozsahu nedošlo.

„Štátny ústav v zmluve neidentifikoval podmienku na to, aby bola vakcína testovaná v OMCL laboratóriu, ako to bolo viacnásobne nepravdivo interpretované,“ opäť vyvracajú stanovisko, ktoré povedal na tlačovke minister financií Igor Matovič.

Zmluva, ktorú zverejnili o nákupe ruskej vakcíny Sputnik V povrdzuje, že je iný v rôznych krajinách. Zároveň stanovisko Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv dodáva, že neobdržalo potrebnú dokumentáciu ani po žiadostiach. Rovnako sa po zverejnení vyvracajú aj obvinenia voči ústavu a jeho riaditeľke Zuzane Baťovej.

„Zmluva je maximálne výhodná pre predávajúceho, lebo kupujúci preberá všetky riziká. Je to zmluva typu take or pay. To znamená, že kupujúci zaplatí bez ohľadu na to, či odoberie dohodnuté množstvo,“ povedal pre TASR lekár a advokát zo spoločnosti Kinstellar Peter Kováč.

Celú zmluvu v anglickom znení môžete stiahnuť na tejto adrese:

Click to access 2863034.pdf

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies