V utorok 23. júna pokračuje disciplinárne pojednávanie s Dobroslavom Trnkom.

Bývalý generálny prokurátor čelí disciplinárnemu stíhaniu pre výroky k nahrávke s Marianom Kočnerom a tiež pre vyjadrenia k prepusteniu Jozefa Majského z väzby.

V utorok 23. júna by mala disciplinárna komisia prokuratúry pokračovať v disciplinárnom pojednávaní s bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom. Pojednávanie v priestoroch Generálnej prokuratúry SR v Bratislave vo veci bývalého šéfa prokuratúry sa začalo v utorok 2. júna a trvalo viac ako osem hodín. Zo samotného niekoľkohodinového výsluchu Dobroslava Trnku bola vylúčená verejnosť, keďže v rámci neho mohli byť spomínané ešte „živé“ trestné konania. Disciplinárna komisia následne pojednávanie odročila za účelom zabezpečenia ďalších dôkazov.

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka čelí disciplinárnemu stíhaniu pre svoje vyjadrenia k nahrávke rozhovoru s neskôr viacnásobne stíhaným Marianom Kočnerom. Nahrávka sa týkala údajného vydierania predstaviteľa finančnej skupiny Penta Jaroslava Haščáka pre kauzu Gorila. Návrh na stíhanie konkrétne poukazuje na to, ako sa Dobroslav T. v súvislosti s nahrávkou vyjadril v októbri 2019 pre TV Markíza. Uviedol vtedy, že na nahrávke „môžu byť udalosti, ktoré by mohli byť v reálnom čase stotožnené“.

Návrh sa tiež týka vyjadrení k prepusteniu podnikateľa Jozefa Majského z väzby v roku 2004. Dobroslav Trnka podľa prokuratúry v tejto súvislosti nepravdivo tvrdil, že ho vtedy krajská prokuratúra v Košiciach informovala o tom, že dôvody väzby obvineného pominuli. „Toto tvrdenie Dobroslava Trnku bolo klamstvo,“ skonštatoval zástupca Generálnej prokuratúry SR, ktorá disciplinárne stíhanie Dobroslava Trnku navrhla. V prípade uznania viny Dobroslavovi Trnkovi hrozí zbavenie funkcie prokurátora.

Dobroslav Trnka bol na čele prokuratúry v rokoch 2004 až 2011. Od októbra minulého roku má pozastavený výkon funkcie prokurátora. Zároveň čelí obvineniu zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa pre kauzu Gorila, ktorej nahrávku neposkytol orgánom činným v trestnom konaní.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies