Zrušili obvinenie novinárov Denníka N Moniky Tódovej a Konštantína Čikovského

Prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava dnes po preskúmaní vyšetrovacieho spisu v rámci dozorového oprávnenia zrušil ako nezákonné a neopodstatnené, ale aj arbitrárne uznesenie o vznesení obvinenia novinárov Denníka N Moniky Tódovej a Konštantína Čikovského.

Novinári čelili obvineniu pre prečin ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti formou spolupáchateľstva.

Dôvodom bolo vyzradenie identity Petra Tótha ako utajeného svedka v kauze vraždy Jána Kuciaka. Tóth z tohto dôvodu podal trestné oznámenie.

Obvinenie Tódovej a Čikovského nemá žiadny súvis s obmedzením slobody  prejavu.

 Stanovisko generálnej prokuratúry k obvineným novinárom: 

Na základe pokynu generálneho prokurátora Slovenskej republiky z 20. septembra 2021, aby krajský prokurátor v Bratislave zabezpečil urýchlené preskúmanie zákonnosti a opodstatnenosti uznesenia  policajta, ktorý vzniesol obvinenie redaktorom M. T. a K. Č., krajský prokurátor v Bratislave dňa 20. septembra 2021 rozhodol, že v trestnej veci pôvodne vedenej na Okresnej prokuratúre Bratislava III, v ktorej bolo dňa 14. septembra 2021 policajtom vznesené obvinenie dvom novinárom, bude na ďalšie konanie príslušný prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava.

 Prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava dňa 21. septembra 2021 po preskúmaní vyšetrovacieho spisu v rámci dozorového oprávnenia rozhodol, že uznesenie povereného príslušníka Obvodného oddelenia Policajného zboru Bratislava Nové Mesto – východ, Bratislava III zo 14. septembra 2021 o začatí trestného stíhania a vznesení obvinenia M. T. a K. Č., pre prečin ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti podľa § 353 odsek 1 Trestného zákona, spáchaného formou spolupáchateľstva podľa § 20 Trestného zákona, zrušil ako nezákonné a neopodstatnené, ale aj arbitrárne, pričom uložil poverenému príslušníkovi PZ, aby vo veci znovu konal a rozhodol.“

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies