Ako reagovať, keď si policajt vypýta váš kovid test

Dôležitý je najmä dôvod, pre ktorý by si policajt vyžiadal váš kovid test. Záleží aj, či ste v okresoch Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín a Bardejov alebo inde.

V okresoch Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín a Bardejov sú niektoré výnimky z platného zákazu vychádzania PODMIENENÉ pred 1. novembrom PREUKÁZANÍM SA platným kovid testom. Sú to výnimky, umožňujúce vám napr. ísť do práce alebo za podnikaním, alebo na poštu, či kúpiť si noviny. Tieto výnimky nariadenie vlády viaže na predloženie kovid testu. Preto, ak ste mimo domu v týchto okresoch a policajt sa vás pýta na dôvod opustenia domu, musíte uviesť iný dôvod opustenia domu ako ten, na ktorý je potrebný kovid test, ak nechcete policajtovi kovid test ukázať. Takým dôvodom je napríklad nákup potravín alebo liekov.

To je taká finta zo strany vlády, aby si obyvatelia týchto okresov mohli uplatniť niektoré ľudské práva iba pomocou predloženia kovid testu, čím si nepriamo vynucuje vaše otestovanie. Je to taká skúška, ako ľudia zareagujú na podmienenie niektorých ľudských práv otestovaním sa. Ak by sme sa domáhali zrušenia príslušného vládneho nariadenia pre rozpor s Ústavou alebo medzinárodnými zmluvami, trvalo by to veeeľmi dlho, dlhšie, ako platnosť zákazu, uvedeného v nariadení vlády č. 290/2020 Zz. Ak vám bude uložená pokuta v správnom konaní, môžete sa brániť na súde, a ak budete vytrvalí, môžno dosiahnete, aby o prípade rozhodoval Ústavný súd alebo Európsky súd pre Ľudské práva. Bude to však vyžadovať veľa energie a zastúpenie advokátom.

Obyvatelia ostatných okresov nepotrebujú na uplatnenie výnimky zo zákazu vychádzania nikdy predložiť kovid test. Preto nie je dôvod, aby ste ho policajtovi predložili, ak aj ste mimo domu. Nepredloženie testu nie je ani priestupok a ani trestný čin, veď testovanie je dobrovoľné.

Ak od vás požaduje kovid test váš zamestnávateľ (nie policajt), a vy ho nepredložíte, následky nemusia byť dramatické. Prinajhoršom budete mať neplatené voľno a možno si budete musieť zaplatiť odvody za pár dní. Nie je to dôvod na výpoveď. Niektoré zdravotnícke povolania však z povahy veci predpokladajú, že nemôžete byť v práci nákazliví, takže odpoveď pre vás, ako sa vyhnúť dramatickým následkom nepredloženia testu, je komplikovanejšia a presahuje miesto, ktoré mám vyhradené pre tento status. Veľmi závisí od konkrétnych okolností.

Škola nie je oprávnená požadovať kovid test od detí na prvom stupni, ani od ich rodičov. Staršie deti už majú nariadenú distančné vzdelávanie, nepotrebujú test. Škola je povinná poskytovať povinnú školskú dochádzku.

Po 8. novembri majú byť pravidlá života zase iné. Uvidíme, čo naša vláda vymyslí.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies