Boris Kollár zvažuje o odstúpení z funkcie predsedu parlamentu

Šéf parlamentu Boris Kollár  sa dnes zúčastni rokovania poslaneckého klubu Sas, kde má odpovedať na otázky pre kauzu jeho diplomovej práce . Vyhlásil, že  hnutie Sme rodina by mohlo odísť aj z vládnej koalície.

Podpredseda klubu Smer-SD Jarjabek sa vyjadril, že je možné, že poslanecký klub SMER-SD predloží návrh na odvolanie Kollára z čela Národnej rady SR. Pre agentúru SITA uviedol: „Smer čaká na vyjadrenie koalície o tomto probléme a potom sa zariadi. Je dosť možná aj alternatíva, že dáme návrh na odvolanie Kollára. Je pravdepodobné, že k takejto situácii príde,“ povedal Jarjabek. Podľa neho sú v koalícii minimálne dve strany, ktoré chcú odchod Kollára z funkcie. „Keďže sa s tým koalícia nevysporiada, akože sa nevysporiada, budeme sa o týchto veciach ďalej baviť,“ mienil poslanec.

Jarjabek považuje za nezmysel, aby sa niekoľko rokov dozadu preverovali záverečné práce študentov na vysokých školách. S návrhom plošnej kontroly prác prišiel tento týždeň poslanecký klub Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO) s tým, aby bolo možné odobrať vysokoškolské tituly. Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) takúto možnosť označil z dôvodu protiústavnosti za nereálnu.

O tom, že by mal Kollár vyvodiť politickú zodpovednosť, sa hovorí v poslaneckých kluboch koaličných strán Za ľudí a Sloboda a solidarita (SaS). Na odvolanie šéfa parlamentu by bolo potrebných aspoň 76 hlasov poslancov zo 150-členného parlamentu. Od vzniku SR v roku 1993 poslanci odvolali len jedného predsedu parlamentu. Bol ním šéf SaS Richard Sulík v roku 2011 po tom, ako padla vlády Ivety Radičovej.

Líder mimoparlamentnej strany Spolu Juraj Hipš 23. júna informoval, že Kollár mal svoj titul magistra získať po tom, ako do svojej diplomovej práce okopíroval celé strany. Najviac strán mal skopírovať od svojho školiteľa Jozefa Minďaša. Kollár získal titul na Stredoeurópskej vysokej škole v Skalici.

Kollár v piatok 26. júna vyhlásil, že kým bude v politike, nebude používať titul magister. Odmietol sa ospravedlňovať, pretože podľa svojich slov nemá za čo, keďže postupoval v súlade so zákonom. Neskôr sa na sociálnej sieti ospravedlnil každému, komu za posledné dni v tejto súvislosti vedome či nevedome ublížil, či sa ho dotkol alebo urazil.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies