Delta variant môže mať podobné príznaky ako nádcha

Delta variant koronavírusu môže mať podobné príznaky ako bežná nádcha. Infekčnejší delta variant ochorenia COVID-19 sa oproti ostatným variantom nielen výrazne rýchlejšie šíri, no môže sa prejaviť aj čiastočne inými príznakmi. Upozornilo na to Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR.

„Skúsenosti a štúdie z krajín, kde už je delta variant rozšírený, ukazujú, že príznaky tohto variantu sa podobajú skôr na chrípku, nádchu, či alergiu. Typickou je bolesť hlavy, bolesť hrdla, sekrécia z nosa a zvýšená teplota či horúčka,“ uviedol rezort. To môže často u ľudí vyvolať presvedčenie, že ide iba o bežné prechladnutie. Ďalším príznakom môžu byť hnačky, strata chuti a čuchu pritom nemusí byť tak častým prejavom. Delta variantom sa častejšie infikujú aj mladšie osoby, ktoré môžu ľahšie príznaky podceniť a ochorenie šíriť ďalej.

Diagnostika delta variantu len na základe príznakov u ľudí, kde chýba anamnéza kontaktu, nie je možná a ochorenie vylúči či potvrdí až RT-PCR test. „Pre príznaky podobné bežným ochoreniam dýchacích ciest testovanie určite diagnostiku spresňuje,“ doplnila hlavná odborníčka MZ SR pre všeobecné lekárstvo Adriana Šimková.

Slovensko uniesli blázni, zahalení do mýtov

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies