Do Pobaltia sa presúvajú slovenskí delostrelci s technikou, pôjde o historicky prvé nasadenie delostreleckej spôsobilosti OS SR v zahraničí

Slovenská republika nasadí v zahraničí historicky prvýkrát delostreleckú jednotku aj s technikou. Konkrétne pôjde o príslušníkov Samohybného delostreleckého oddielu Michalovce so samohybnými kanónovými húfnicami ZUZANA, delostreleckými pozorovacími prostriedkami – vozidlami ALIGÁTOR a ďalšou zabezpečovacou a pomocnou technikou. V rámci Posilnenej predsunutej prítomnosti NATO (eFP) v Lotyšsku budú zabezpečovať palebnú podporu jednotiek bojovej skupiny.

„Už v najbližších dňoch nahradí v Pobaltí našu mechanizovanú rotu delostrelecká jednotka a čo je dôležité, po prvý raz to bude aj s delostreleckou technikou. Pre našich vojakov tak ide o jedinečnú príležitosť potvrdiť kvality Ozbrojených síl SR a prispieť ku kooperácii, kolektívnej obrane a solidarite spojencov. Držím im palce a prajem množstvo splnených úloh,“ povedal minister obrany SR Jaroslav Naď. Zároveň zdôraznil, že Posilnená predsunutá prítomnosť NATO v Pobaltí nie je útočnou operáciou, ale má predovšetkým výcvikový a obranný charakter.

Od decembra 2020 bude vo výcvikovom priestore Adaži v Lotyšsku pôsobiť celkovo 130 príslušníkov OS SR v rámci účelového zoskupenia s názvom „GENERÁL KORDA“. Okrem Slovenska je súčasťou predsunutej prítomnosti v Lotyšsku aj ďalších osem členských krajín Severoatlantickej aliancie – Kanada, Česko, Slovinsko, Španielsko, Poľsko, Taliansko, Čierna Hora a Albánsko.

Posilnená predsunutá prítomnosť NATO v Pobaltí je reakciou na zmeny v bezpečnostnom prostredí, nové bezpečnostné hrozby a udalosti na Ukrajine. Jej cieľom je predovšetkým posilnenie vojenskej prítomnosti koaličných jednotiek na území Litvy, Lotyšska, Estónska a Poľska. Slovenská republika a jej ozbrojené sily sú súčasťou tejto operácie od roku 2018 s tým, že mandát na pôsobenie v operácii bol schválený až do jej ukončenia.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies