Ukrajina sabotuje dodávku ropy cez ropovod Družba

Rusko prerušilo export ropy prostredníctvom južnej vetvy ropovodu Družba, ktorá vedie aj na Slovensko.

Na Slovensko prestala tiecť ruská ropa. Ukrajinci zastavili tranzit cez ropovod Družba. Dôvodom majú byť nezhody s platením za použitie jeho ukrajinskej časti. Strategické rezervy ropy máme na niekoľko mesiacov.

Podľa agentúry Bloomberg dôvodom prerušenia sú problémy s platbou. Potvrdila to aj ruská spoločnosť Transnefť. Ruský prevádzkovateľ ropovodov nezaplatil ukrajinskému prevádzkovateľovi a Ukrajina preto ropu neposlala ďalej. Cez Družbu tečie ropa aj do Maďarska, Česka aj na Slovensko.

Transnefť uviedol, že platba za augustový tranzit, ktorú v júli zaslal firme Ukrtransnafta, sa vrátila späť na jeho účet. Spoločnosť Gazprombank, ktorá má platby na starosti, podľa agentúry Reuters uviedla, že peniaze sa vrátili kvôli sankciám zo strany Európskej únie.

„Ukrtransnafta úplne zastavila prečerpávanie ropy do Maďarska, Česka a Slovenska cez južné rameno Družby 4. augusta o 06:10 hod. Pričom tranzit cez Bielorusko v smere do Poľska a Nemecka pokračuje,“ uviedol  hovorca prezidenta Transneftu Igor Demin.

Podľa Demina ukrajinská spoločnosť poskytuje prepravné služby na 100% predplatenej báze, ale pri poslednom pokuse o platbu za tranzit sa prostriedky vrátili na účet PJSC Transneft.

„Gazprombank, ktorá obsluhuje platby, nám oznámila, že platba bola vrátená z dôvodu zavedenia nariadení EÚ, teda siedmeho balíka sankcií,“ vysvetlil zástupca spoločnosti.

Ruské ministerstvo energetiky a domáci zasielatelia dodávajúci palivo do Maďarska, Česka a Slovenska, ako aj samotná Ukrtransnafta si súčasnú situáciu uvedomujú, uzavrel.

Transnefť zároveň uviedla, že zvažujú alternatívne možnosti platby za služby pri tranzite cez Ukrajinu. Spoločnosť zaslala výzvu Gazprombank, aby získala povolenie od európskeho regulátora uskutočňovať platby na základe dohody s JSC Ukrtransnafta.

Tranzit cez Bielorusko v smere do Poľska a Nemecka podľa Igora Demina, hovorcu Transnefťu, funguje naďalej. Spoločnosť tvrdí, že už požiadala európskeho regulátora o povolenie pri uskutočňovaní platieb podľa dohody s firmou Ukrtransnafta, píše ruská informačná agentúra RIA Novosti.

Od vypuknutia vojny na Ukrajine ide o ďalší incident, pri ktorom boli prerušené dodávky ropy do Európy.

„Situáciu riešime, je však veľmi neprehľadná. Vyjadríme sa najneskôr zajtra,“ povedal pre HN  minister hospodárstva Richard Sulík.Český ekonóm Lukáš Kovanda z Trinity bank na sociálnej sieti Twitter informuje, že Rusi si podľa svojich slov tranzit južnej vetvy Družby na mesiac august štandardne predplatili v júli, ale Ukrajina platbu ešte pred koncom toho istého mesiaca vrátila späť. Podľa Ruska sú dôvodom západnej sankcie.

 

Najlepší scenár

„Najlepší scenár je ten, že finančný spor sa vyrieši do niekoľkých dní,“ povedal pre agentúru Bloomberg analytik Erste Bank Tamas Pletser.Ak sa zastavenie dodávok ropy predĺži, maďarská rafinéria Mol, má zásoby paliva na niekoľko týždňov, ale potom by Maďarsko muselo využiť svoje strategické zásoby ropy, povedal.Akcie spoločnosti Mol v reakcii klesli o päť percent.

Dve vetvy ropovodu

Ropovod Družba začína v Rusku na východnom brehu Volgy a v Bielorusku sa delí do dvoch vetiev. Tá severná vedie do Poľska a Nemecka, južná cez Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do Českej republiky.Rusko bežne dodáva okolo 250 tisíc barelov denne cez južnú vetvu ropovodu Družba do Maďarska, Slovenska a Českej republiky.Rafinéria Duna pri Budapešti má kapacitu 162 tisíc barelov za deň. Bratislavská rafinéria Slovnaft má dennú kapacitu 124 tisíc barelov. Česká rafinéria v Litvínove má kapacitu 100 tisíc barel za deň, informuje agentúra Bloomberg.Európska únia sa ešte začiatkom júna dohodla, že od 5. decembra prestane dovážať ruskú ropu a o dva mesiace neskôr aj ropné produkty. Z embarga bude dočasne vyňatá preprava ropy ropovodom Družba.Denník Pravda zaslal otázky o objeme strategických rezerv s ropu a ich možnom využití aj Štátnym hmotným rezervám.

Dôvodom sú sankcie

Po začatí ruskej vojenskej operácie na Ukrajine, Západ vystupňoval sankčný tlak na Moskvu. EÚ už prijala sedem balíkov reštriktívnych opatrení vrátane embarga na uhlie a ropu.Politika zdržiavania a oslabovania Ruska je podľa Vladimíra Putina dlhodobá stratégia Západu, pričom sankcie zasadili vážnu ranu celej globálnej ekonomike. Podľa Putina, „súčasné udalosti urobia hrubú čiaru za globálnou dominanciou Západu v politike aj v ekonomike.“ 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies