Fico vyzýva prezidentku SR, aby Matovičove šialenstvo zastavila. Má na to možnosti v ústave

Názor strany SMER – sociálna demokracia na plošné testovanie je dnes už určite všeobecne známy. Testy, ktoré naň majú byť použité sú nedostatočné, celý priebeh je nedostatočne pripravený, a nie je za tým nič iné ako kšeft s testami, ktorý pripravila vláda Igora Matoviča.

Máme tu však aj závažnejší, ústavný problém. Pri vyhlásení núdzového stavu bolo vyčlenených 1500 vojakov, na plošné testovanie ich bolo vyčlenených 8 tisíc. Vojaci už boli pri testovaní na Orave a v Bardejove. Niet žiadnych dôvodov pochybovať, že toto nasedenie vojakov je v príkrom rozpore s Ústavou SR a príslušnými ústavnými zákonmi.

Ústavný zákon o bezpečnosti štátu, v takej situácii, akou je núdzový stav hovorí, že je to len prezidentka SR, ktorá môže na návrh vlády nariadiť použitie armády a vojakov. Preto sa pýtam, kde je návrh vlády a kde je rozhodnutie prezidentky SR, že vojaci boli nasadení podľa článku 5. ústavného zákona o bezpečnosti štátu? Žiadna takáto dokumentácia totižto neexistuje. Vláda o tom rozhodla len obyčajným uznesením, čo je v rozpore s Ústavou SR.

Môže sa stať, že cez plošné testovanie bude stáť na odberných miestach takmer 8 tisíc vyčlenených vojakov, ktorých prítomnosť na testovaní bude v rozpore s ústavou. Preto, ak by som bol dnes prezidentom SR, tak by som toto šialenstvo okamžite zastavil. Pretože len prezident má právo povedať, či tam vojaci zajtra môžu byť, alebo nemôžu.

Rozhodnutie vlády, ktoré nás motivovalo preskúmať ústavný rámec veci, je pozvanie 50 vojakov rakúskej armády na územie Slovenskej republiky bez zapojenia NR SR. Vláda opäť obišla ústavu a len na základe obyčajného zákona o ozbrojených silách pozvala cudzích vojakov pomáhať s akousi „humanitárnou situáciou“. Na Slovensku však žiadna humanitárna situácia nie je. Zneužiť zákon takýmto spôsobom znamená vytvorenie precedensu, na základe ktorého si zajtra Matovič môže zmyslieť a pozvať na územie Slovenskej republiky 20 tisíc amerických vojakov, aby pomohli s „humanitárnou“ situáciou.

Pre stranu SMER – SD je takéto správanie vlády absolútne neprijateľné. O pozvaní cudzích vojsk na územie SR môže rozhodnúť jedine Národná rada SR a nie vláda, ktorá sa ani neunúvala obrátiť parlament. Zajtrajšia prítomnosť rakúskych vojakov na slovenskom území bude v tomto prípade ďalším, jasným porušením ústavy.

Obraciam sa preto na pani prezidentku. Môžete celé toto šialenstvo zastaviť. Máte na to možnosti v Ústave SR. Je trestuhodné, že sa na Vás, ako na vrchného veliteľa ozbrojených síl, neobrátili a opäť Vás obišli.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies