Ak vás zamestnávateľ nepustí do práce bez ukázania kovid testu, ide o prekážku v práci na strane zamestnávateľa

Ak vás zamestnávateľ nepustí do práce bez ukázania kovid testu, ide o prekážku v práci na strane zamestnávateľa  podľa § 142 ods. 3 Zákonníka práce.

Vy pracovať chcete, ale zamestnávateľ vám bráni.

Zamestnávateľ vám musí zaplatiť počas doby, po ktorú vás nepustí do práce bez testu, náhradu mzdy vo výške priemerného zárobku.

Ak vás nepustí zamestnávateľ do práce kvôli nepredloženiu testu, nie je to prípad prekážky v práci kvôli karanténe, pretože test mu nemusíte predložiť ani v prípade, ak nemáte povinnosť karantény.
Nie vždy musí byť osoba bez testu v karanténe a ani osoba, ktorá test má, ho nemusí zamestnávateľovi ukazovať, hoci karanténu mať nemusí.

V prípade prekážky v práci kvôli karanténe by zamestnávateľ mohol tvrdiť, že je to prekážka na strane zamestnanca. To však nie je váš prípad.

Ako dôvod nepredloženia testu treba zamestnávateľovi uviesť, že nie ste mu povinní test týkajúci sa vášho zdravia ukazovať, nemusíte mu ani oznamovať, či test máte alebo nie. Iba mu oznámte, že si uplatňujete svoj nárok na náhradu mzdy.

Pokiaľ vás bude zamestnávateľ tlačiť do neplateného voľna, oznámte mu, že s neplateným voľnom nesúhlasíte.

Príslušníci polície a ozbrojených síl by si mali uvedomiť, že obmedzovaním občanov cez nezmyselné nariadenia vlády, ktoré nemajú oporu v zákone, páchajú trestnú činnosť

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies