Generálny prokurátor dal preveriť nákup miliónu testov Rapigen

Žilinka dal pokyn na preverenie nákupu antigénových testov

Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) hovoril v sobotu 9. januára v súvislosti s testami RaPiGen o „šmejde, ktorým by netestoval ani psa”.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka dal pokyn na preverenie nákupu jedného milióna antigénových testov značky RapiGen Správou štátnych hmotných rezerv SR (SŠHR SR) za 3,9 milióna eur. Ako ďalej informovala hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová, urobil tak z úradnej povinnosti po tom, ako si v sobotu 9. januára vypočul tvrdenia predsedu vlády Igora Matoviča (OĽaNO) o „nekvalite nakúpených testov, ktoré nezachytia nikoho, o šmejde, ktorým by netestoval ani psa, oklamaní a hókusoch – pókusoch na 250-tisícoch otestovaných ľuďoch a o tom, čo bude so škodou 3,9 milióna eur”.

Antigénové testy RapiGen sa mali pôvodne využiť v Nitre počas plošného testovania okresu. Matovič však na sociálnej sieti informoval, že sa tieto testy „v žiadnom prípade nepoužijú” a dodal, že o ich kvalite sú závažné pochybnosti. Milión antigénových testov RapiGen zakúpila SŠHR SR ešte v polovici októbra od košickej firmy Juhapharm, s. r. o. Cena jedného testu je podľa kúpnej zmluvy zverejnenej v Centrálnom registri zmlúv 4,29 eura. Celkovo tak štát vyšli takmer 4,3 milióna eur.

Spoločnosť Juhapharm sa bráni, štátu dodala kvalitné antigénové testy
Kvalita antigénových testov RapiGen podľa ich výrobcu bola a je potvrdzovaná viacerými klinickým štúdiami.

Košická spoločnosť Juhapharm, s.r.o. tvrdí, že štátu dodala kvalitné antigénové testy. Prokurista spoločnosti Michal Juhás sa odvoláva na oficiálne stanovisko výrobcu antigénových testov RapiGen Inc. k zverejneným štúdiám týkajúcim sa kvality testov Biocredit COVID-19 Ag (RapiGen, South Korea). Kvalita testov podľa ich výrobcu bola a je potvrdzovaná viacerými klinickým štúdiami. Okrem iných posledná klinická štúdia vykonaná v USA potvrdzuje senzitivitu 95,18 %, ďalšia z posledných klinických štúdií z Maďarska potvrdzuje senzitivitu 95,45 %.

„Pri klinických štúdiách nie je možné vylúčiť aj nižšie namerané ukazovatele, avšak nevyhnutným predpokladom správnosti štúdií je použitie správnych vedeckých postupov a vyhodnocovacích metód, o ktorých sú v prípade publikovaných štúdií z Nemecka alebo HongKongu závažné pochybnosti,“ konštatoval RapiGen Inc. Upozorňuje tiež na závažné pochybnosti o postupe vyhodnocovania. Ako príklad RapiGen Inc. uviedol nerešpektovanie protokolu a manuálu pre použitie testov. „Ďalej len v prípade RapiGen bolo posudzovaných iba 45 vzoriek a pri ostatných výrobcoch aj vyše 110 vzoriek, ďalšou pochybnosťou je aj nesprávny postup pri rozmrazovaní vzoriek a následnom vyhodnocovaní antigénovými testami, kde senzitivita takto klesá,“ dodal výrobca.

Antigénových testov RapiGen Inc., Biocredit COVID-19 Ag bolo dodaných celosvetovo vyše 26 miliónov kusov.

Reálna výkonnosť týchto testov v praxi je podľa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR otázna. O kvalite testov sú závažné pochybnosti aj podľa premiéra Igora Matoviča. Štát ich však plánuje používať aj naďalej. Ako pre agentúru SITA uviedla Natália Petríková z kancelárie predsedu Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR, testy boli zaevidované v oficiálnej databáze EÚ pre zdravotnícke pomôcky a schválené na použitie vo všetkých členských štátoch. Žiadna kompetentná autorita doteraz testy nespochybnila v žiadnom členskom štáte a ani Slovensku. „Z tohto dôvodu sa domnievame, že testy je možné naďalej používať,“ konštatovala. Štátne hmotné rezervy podľa Petríkovej zatiaľ nemajú žiadnu oficiálnu „reklamáciu“ alebo informáciu od kompetentných autorít, ktoré by spochybňovali kvalitu testov.

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies