Jadrová bezpečnosť Európy je ohrozená ,OSN posiela komisiu do jadrovej elektrárne

Zaporožská jaderná elektráreň je reálnou hrozbou katastrofy

veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia vo štvrtok prisľúbil, že Moskva umožní expertom z Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) prístup k Záporožskej jadrovej elektrárni.Zariadenie by podľa neho mohli navštíviť ešte v auguste. Nebenzia to uviedol na zasadnutí Bezpečnostnej rady (BR) OSN v New Yorku.

Podla vyjadrenia Rusov Ukrajinská armáda striela na elektráreň z amerických húfnic M-777 z opačného brehu Dnepra. A existujú Vážne podozrenia , ktoré súvisia nielen s možnosťou jadrovej katastrofy, ale aj s výrobou a obohocovaním Plutánu pre použitie v jadrových zbraniach

Na zasadnutí bezpečnostnej rady Vaselij Nebenzia varoval, že pokial bude ukrajinská armáda naďalej pokračovať v útokoch  na Záporožskú jadrovú elektráreň, povedie  to k väčšej katastrofe, ako bol Černobyl.Podla Nebenzie by radiačný mrak ohrozil obrovské územie Europy. Špeciálne vedecké tými z Ruska expertov z Kurčatovovho inšitútu na skúmanie jadrových zbraní a za účasti Generálnej vojenskej skúmajú podozrernie, že Zelenského režim na blokoch 3 a 4 vykonával obohacovanie uránu a výrobu transuránu a plutonia.

Ukrajinu podozrieva Rusko z toho, že  ukrajinci vyrábajú spúšťač termonukleárnej bomby.

Rusko  po rozpade Sovietskeho zväzu odviezla technológie a zaliala betónove dutiny, ktoré by umožnili výrobu Plutonia Pu239 a podozrieva Zelenského, že vyčistila obohacovacie kanály a mohol spustiť výrobu Plutonia Pu 239. Po obsadení elektrárne ale sa Rusko stiahlo s podozrením, že tento typ plutonia sa dostalo na čierny trh. Zhoršenie vzťahov Ruska a Izraela naznačuje, že tento typ jadra mal byť vyrábaný a dodávaný do Izraela.

Komisia OSN miery do elektrárne, nikto z 15 členov Bezpečnostnej rady OSN neobvinil Rusko z útokov

„Sme pripravení poskytnúť všetku možnú pomoc pri riešení organizačných záležitostí,“ povedal Nebenzia. Po zasadnutí taktiež ocenil, že žiadny z 15 členov BR OSN neobvinil Moskvu z útokov na túto elektráreň.

Nebenzia povedal, že „zločinecké útoky Kyjeva na jadrovú infraštruktúru tlačia svet na pokraj jadrovej katastrofy“. Ruský veľvyslanec obvinil ukrajinské ozbrojené sily z ostreľovania zariadenia v meste Enerhodar ťažkým delostrelectvom a raketovými systémami.

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies