Kolíková tvrdí, že Lučanského stav nie je vážny a zranenia si spôsobil sám, SMER žiada komisiu, Žilinka dal preveriť situáciu

Mária Kolíková: Bývalý policajný prezident Milan Lučanský sa o samovraždu nepokúsil, jeho stav nie je vážny

Prešetrením celého prípadu chce šéfka rezortu spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) poveriť konkrétne osoby.

Bývalý policajný prezident Milan Lučanský sa vo väzbe o samovraždu nepokúsil. Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). Okrem iného uviedla, že zranenie, ktoré utrpel, si obvinený podľa jej dostupných informácií spôsobil pri cvičení. Podľa šéfky rezortu spravodlivosti si policajný exprezident spôsobil zranenie, ktorého stav si následne zhoršil pokračovaním v cvičení. Kolíková zároveň podotkla, že o stave obvineného informovať nemôže, no môže potvrdiť, že jeho zdravotný stav nie je vážny.

Kolíková na tlačovej konferencii dementovala informácie o tom, že operácia, ktorú musel Milan L. postúpiť, trvala 11 hodín. Zranenie policajného exprezidenta si mal všimnúť pracovník Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) vo štvrtok 10. decembra ráno. Podľa Kolíkovej pozná skutočný sled udalostí iba sám obvinený a cudzie zavinenie vylúčila. V pondelok 14. decembra plánuje poveriť konkrétne osoby prešetrením celej veci. Bývalý policajný prezident Milan L. dal podľa ministerky súhlas svojmu právnemu zástupcovi, aby o jeho zdravotnom stave informoval.

Bývalého prezidenta policajného zboru zatkla Národná kriminálna agentúra (NAKA) v rámci akcie Judáš vo štvrtok 3. decembra po tom, ako sa dostavil na výsluch. Bol obvinený z trestného činu prijímania úplatku. Vo štvrtok 10. decembra bol Milan L. hospitalizovaný vo vojenskej nemocnici v Ružomberku, kde sa musel podrobiť operácii. Podľa prvotných informácií si údajne spôsobil pri cvičení zranenie, pri ktorom mu praskla cievka v oku. V sobotu 11. decembra priniesol portál Refresher informáciu, že zranenie bolo spôsobené pokusom o samovraždu, čo mali portálu potvrdiť tri na sebe nezávislé zdroje z prostredia politiky a NAKA.

Ladislav Kamenický: Smer bude požadovať zriadenie komisie, ktorá prešetrí okolnosti zranenia policajného exprezidenta Milana L.

Ladislav Kamenický (Smer-SD) v diskusnej relácii TA3 V politike uviedol, že komisia by nemala byť zložená len z predstaviteľov koalície.

Strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) bude požadovať zriadenie komisie, ktorá prešetrí okolnosti zranenia bývalého policajného prezidenta Milana L. V diskusnej relácii TA3 V politike to uviedol podpredseda strany Ladislav Kamenický. Ten zároveň uviedol, že zástupcovia strany budú požadovať, aby komisia nebola zložená len z predstaviteľov vládnej koalície, ale aby v nej mali zastúpenie aj členovia opozície. Minister financií Eduard Heger (OĽaNO) vyjadril pochybnosť o tom, či by komisia, v ktorej budú prítomní aj členovia strany Smer-SD, bola skutočne objektívna.

„Budeme určite iniciovať to, aby sme sa mohli my, alebo predstavitelia, ktorí sú pre nás dôveryhodní, uchádzať o členstvo medzi ľuďmi, ktorí preveria tento stav. Za tri dni je tu toľko informácií a dezinformácií. Potrebujeme vedieť, čo je pravda a budeme sa uchádzať o to, aby sme sa to dozvedeli,“ povedal Kamenický. Exminister financií zopakoval, že ľudia by nemali byť väznení len na základe výpovedí „kajúcnikov“.

„V prvom rade si treba uvedomiť, že ak sú tu nejakí kajúcnici, tak sú to v prvom rade ľudia z vašich radov, takže vlastne kritizujete vaše vlastné nominácie. Myslím si, že pani Kolíková požíva kredit odborníčky a naozaj zodpovednej osoby a má aj moju dôveru,“ povedal Heger.

Šéf rezortu financií uviedol, že nemá problém s tým, aby boli v komisii, ktorá bude skúmať udalosti okolo policajného exprezidenta aj predstavitelia opozície, mali by sa však zdržať akýchkoľvek dezinformácií. Zároveň vyjadril pochybnosť o tom, že by boli predstavitelia Smeru v danej veci nezaujatí.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) na dnešnej tlačovej konferencii uviedla, že policajný exprezident Milan L. sa vo vyšetrovacej väzbe v Prešove nepokúsil o samovraždu. Rovnako vyvrátila cudzie zavinenie jeho zranenia a aj informácie o tom, že by bol jeho zdravotný stav vážny. V pondelok plánuje poveriť konkrétne osoby prešetrením okolností, za akých sa Milan L. zranil.

JUDr. Maroš Žilinka: Nariadil dôsledne a bezodkladne preskúmať okolnosti poškodenia zdravia obvineného bývalého prezidenta Policajného zboru

Milana L. hospitalizovali vo štvrtok 10. decembra v Ústrednej vojenskej nemocnici SNP v Ružomberku.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka nariadil dôsledne a bezodkladne preskúmať okolnosti poškodenia zdravia obvineného bývalého prezidenta Policajného zboru Milana L., ktorý je vo výkone väzby. Ako informovala hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová, nariadil to krajskému prokurátorovi v Prešove, keďže Milan L. je v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Prešove.

O hospitalizácii Milana L. v Ústrednej vojenskej nemocnici SNP v Ružomberku informoval vo štvrtok 10. decembra týždenník .týždeň na svojej internetovej stránke. Milana L. museli operovať a v nemocnici ho stráži policajná eskorta. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) vo svojom statuse na sociálnej sieti 11. decembra vylúčila v prípade zranenia akékoľvek cudzie zavinenie či napadnutie. Šéfka rezortu spravodlivosti zároveň uviedla, že Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) ju o celej situácii hneď informoval. „Vo veci som komunikovala aj s dozorovým prokurátorom, ktorý rovnako nemal v tejto súvislosti žiadne podozrenia. V každom prípade iniciujem preverenie všetkých okolností a chcem, aby akékoľvek pochybnosti o tom, ako prebehla táto skutočnosť, boli preverené,“ dodala.

Sudkyňa pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku vzala v nedeľu 6. decembra do väzby päticu obvinených v rámci akcie Judáš, medzi ktorými bol aj Milan L. Dôvodom je obava z pokračovania v trestnej činnosti a ovplyvňovania svedkov. Všetci obvinení podali proti rozhodnutiu sťažnosť, ktorou sa bude zaoberať Najvyšší súd SR. Ich trestná činnosť sa mala týkať najmä korupcie.

Doplnené o 15:00

Právny zástupca bývalého policajného prezidenta Milana L. Matúš Beresecký definitívne vylúčil úmyselné, či cudzie zavinenie zranenia jeho klienta. Ako advokát pre agentúru SITA uviedol, že zdravotný stav jeho klienta je po operačnom zákroku vo vojenskej nemocnici v Ružomberku uspokojivý a bez predpokladu dlhodobej liečby a trvalých následkov. V súčasnosti je v pooperačnej liečbe vo väzenskej nemocnici Trenčíne.

Bývalého prezidenta policajného zboru zatkla Národná kriminálna agentúra (NAKA) v rámci akcie Judáš vo štvrtok 3. decembra po tom, ako sa dostavil na výsluch. Bol obvinený z trestného činu prijímania úplatku. Vo štvrtok 10. decembra bol Milan Lučanský je hospitalizovaný vo vojenskej nemocnici v Ružomberku, kde sa musel podrobiť operácii. Podľa prvotných informácií si údajne spôsobil pri cvičení zranenie, pri ktorom mu praskla cievka v oku. V sobotu 11. decembra priniesol portál Refresher informáciu, že zranenie bolo spôsobené pokusom o samovraždu, čo mali portálu potvrdiť tri na sebe nezávislé zdroje z prostredia politiky a NAKA.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies