Liečba ivermektínom v nemocnici

Týždeň po tom, ako koncom januára povolil minister zdravotníctva použitie neregistrovaného lieku, ivermektínu, pri liečbe Covid-19, sa ho našej nemocnici podarilo ako jednej z prvých získať pre potreby našich pacientov.

Opakovane som sa v súvislosti s týmto liekom vyjadril, že verím v jeho potenciál v prednemocničnej fáze, teda pred rozvojom pneumónie s hyposaturáciou. Napriek tomuto presvedčeniu sme ivermektin začali našim pacientom s pneumoniami podávať. Hlavným dôvodom bolo aj je dožadovanie sa jeho podania zo strany pacientov a ich príbuzných. Lobing má účinný. Štekajúca čivava ošalela davy. Ošetrujúci lekári aj ja sme denne museli čeliť atakom rôznej intenzity. Rozhodli sme sa preto pre prevenciu konfliktov. Naďalej som presvedčený, že by mal byť dostupný pre ambulantnú sféru pri prevencii po kontakte s Covid-19, prípadne pri “liečbe” ľahkých foriem. Vtedy je účinný. Zbytočne ho podávame na žiadosť pacientov, ktorým už nepomôže a stáva sa tak nedostupným pre tých, ktorým by pomôcť mohol. Uvedomujem si pravdaže na základe mojich praktických skúseností fakt, že v prípade ohrozenia by 90% občanov vyhodilo zo záchranného člna aj cudzie dieťa, aby zachránili seba. Diskusia o tom, že je pre niekoho zbytočný, pričom by inému skutočne pomohol, nemá zmysel. V ohrození života konáme pudovo a sebecky.

U pár desiatok našich pacientov s Covid-19, ktorým sme ivermektin doposiaľ podali, sme nezaznamenali žiadny viditeľný benefit v porovnaní s doteraz podávanou štandardnou liečbou, ktorej základom je podávanie kortikoidov, oxygenoterapia a ostatná podporná, preventívna a symptomatická liečba. Z informácii, ktoré mám od kolegov z iných nemocníc je zrejmé, že majú väčšinou podobné skúsenosti. Žial, zázraku sme sa nedočkali. Pokiaľ bude dostupný, podávať sa v nemocniciach bude. Lebo…

Jedinou účinnou zbraňou proti pandémii i naďalej zostáva prevencia v podobe očkovania. Musíme sa naň sústrediť a vakcináciu nespochybňovať vytváraním zbytočných konfliktov pri nedodržiavaní schvaľovacích procesov.

 

 

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies