Vakcínou Sputnik V by sa zaočkovalo o 300-tisíc ľudí viac, uviedol premiér,chce kúpiť dva milióny vakcín“

Strana Za ľudí sa podľa premiéra Igora Matoviča rozhodla robiť pokusy na ľuďoch, či prežijú bez vakcíny.

Vakcínou Sputnik V by sa zaočkovalo o 300-tisíc ľudí viac, uviedol premiér“ rozšírená o ďalšie informácie od druhého odseku.

Ak by bolo na Slovensku možné očkovať sa vakcínou Sputnik V, zaočkovalo by sa o stotisíce ľudí viac, ako bez nej. Na piatkovej tlačovej besede to uviedol predseda vlády Igor Matovič, ktorý predstavil prieskum verejnej mienky. Z prieskumu agentúry AKO vyplýva, že ak by do výberu vakcín pribudla ruská vakcína, zaočkovalo by sa o 8,3 % populácie viac. Očkovať by sa teda dalo o 300-tisíc ľudí viac iba preto, že by mali k dispozícii vakcínu Sputnik V. „To je nám naozaj jedno, či sa na Slovensku zaočkuje 300-tisíc ľudí navyše?“ pýta sa premiér. Strana Za ľudí sa podľa neho rozhodla robiť pokusy na ľuďoch, či prežijú bez vakcíny.

V prieskume vyjadrilo podľa premiéra ochotu dať sa zaočkovať 68 % ľudí. Keby bola na Slovensku k dispozícii aj vakcína Sputnik V, ochota opýtaných stúpla zo 68 % na takmer 74 %. „Preto si kladiem otázku, o čo nám tu ide. Ideme spolu bojovať za ľudí alebo proti ľudom?“ pýta sa premiér s odkazom na koaličného partnera. Bol by podľa jeho slov veľmi rád, ak by minister zdravotníctva Marek Krajčí udelil vakcíne výnimku a umožnil tak občanom očkovať sa ňou.

Matovič dodal, že cena za dve dávky ruskej vakcíny vychádza v prepočte na 17 eur, čo je polovičná suma voči Moderne. Predseda vlády by sa podľa jeho slov dal zaočkovať ruskou vakcínou, ak by bola k dispozícii. „Bez najmenších problémov,“ dodal.

Strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) vo svojom stanovisku apeluje na to, že minister zdravotníctva môže z vlastného rozhodnutia udeliť neschválenej vakcíne výnimku. Premiér podľa strany hľadá len ďalšieho triedneho nepriateľa, na ktorého by mohol zhadzovať zodpovednosť a posielať ho kopať hroby. „Ak tu vakcínu chce mať, nech namiesto hysterických tlačoviek vydá pokyn svojmu ministrovi a vakcínu sem dovezú. Ak nám Sputnik môže pomôcť, treba ho objednať a dôrazne upozorniť ľudí, že ide o experimentálny neregistrovaný liek,“ uviedla hovorkyňa Hlasu-SD Patrícia Medveď Macíková.

Úrad verejného zdravotníctva odporučil vláde nákup Sputnika. Zároveň odporúčal získať od výrobcu čo najviac relevantných informácií, aby bolo možné zhodnotiť údaje o kvalite, účinnosti a bezpečnosti vakcíny.

„Sme v situácii, keď zazmluvnené firmy neplnia dohodnuté dodávky vakcín registrovaných Európskou liekovou agentúrou (EMA) a hráme o čas. Vzhľadom na tento fakt vystalo ďalšie možné riešenie, a to zamerať pozornosť aj na nákup vakcín, ktoré ešte nemajú centrálnu registráciu EMA,“ uviedol úrad.

ÚVZ zdôraznil, že v prípade, ak by medzitým EMA zaregistrovala vakcínu Sputnik V, bude o ňu veľký záujem. Slovensko tak môžu predbehnúť iné štáty. „Ak by sme ju mali nakúpenú, Slovensko by ju už bez zbytočného odkladu mohlo zaradiť do očkovacej stratégie a používať na očkovanie.“

Premiér sa vyjadril, že chce kúpiť dva milióny vakcín a zabezpečiť tak  náskok pred váhajúcimi štátmi skôr ako dôjde k schváleniu tejto vakcíny.Na tlačovej konferencii sa vyjadril, že „Bol by som rád, aby Marek Krajčí využil túto kompetenciu a podpísal takúto vec aj bez uznesenia vlády,“

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies