Máme ôsmy najlepší štadión na celom svete

Ivan Kmotrík: Postavili sme svetovo uznávaný štadión. Postoju členov vlády nerozumiem.

Národný futbalový štadión bol podľa hodnotenia medzinárodnej súťaže Stadium of the Year, ktorá sa venuje futbalovým arénam na celom svete minulý rok označený za ôsmy najlepší štadión na celom svete. Tým sa zároveň stal najlepšie umiestneným štadiónom s prepočítanou cenou na jedno sedadlo a druhým najlacnejším štadiónom v TOP 10 rebríčku medzinárodnej súťaže. Výšku a druh udelenej štátnej pomoci na výstavbu Národného futbalového štadióna posudzovala a schválila okrem iných inštitúcií aj Európska komisia. Uvádza to v stanovisku spoločnosť NFŠ a.s, ktorá je majiteľom Národného futbalového štadióna.

„Vyjadreniam niektorých členov vlády a záverom analýzy, ktorú prezentoval podpredseda vlády Štefan Holý nerozumiem. Všetky závery aj dokumenty, ktoré máme k dispozícii už skúmajú naši právnici. Ak sa vláda bude držať zverejnených analýz a prezentovaného postupu, tak už teraz identifikovali potenciálne spáchanie niekoľkých trestných činov“, povedal majiteľ NFŠ a.s. Ivan Kmotrík a dodal, že Národný futbalový štadión v Bratislave stojí, teší sa medzinárodnému uznaniu, hrá sa na ňom futbal a ľudia tam radi chodia. „To bol náš jediný cieľ – postaviť štadión na ktorý môžeme byť všetci právom hrdí“, povedal Ivan Kmotrík.

Predseda predstavenstva NFŠ Pavel Komorník v tejto súvislosti pripomenul, že NFŠ a.s. už niekoľko mesiacov vyzývala jednotlivých relevantných zástupcov vlády k diskusii o ďalšom postupe vo vzťahu ku štátu, ale nedostala od štátnych orgánov žiadny signál, návrh, ani otázku.

„Príslušní členovia vlády pritom dobre vedia, že presne kvôli neistote v súvislosti s ďalším postupom štátu nám financujúce banky stále neuvoľnili viac ako polovicu finančných prostriedkov na dofinancovanie úhrady faktúr firiem a živnostníkov, ktorí Národný futbalový štadión skutočne postavali. Vláda Slovenskej republiky vlastne napriek tejto situácii efektívne posiela NFŠ, a.s. do konkurzu“ povedal Pavel Komorník.

Predseda predstavenstva NFŠ zdôraznil, že spoločnosť 7 rokov pod prísnym dohľadom a kontrolou v dobrej viere postupovala presne podľa zmlúv, ktoré má so štátom podpísané. „Rovnako tak podľa nich postupoval aj štát, ktorý ich teraz chce vyhlásiť za neplatné, pričom sa tak deje bez akéhokoľvek nášho zavinenia“, povedal Pavel Komorník a dodal, že štátna pomoc, ktorá bola pre Národný futbalový štadión odsúhlasená a zmluvne definovaná, prešla komplexnou kontrolou a schvaľovacím procesom na konci ktorého bol súhlas samotnej Európskej komisie. „Vláda veľmi dobre vie, že má v rukách právoplatné rozhodnutie Európskej komisie, ktorá zreteľne potvrdila, že takýto štadión nedokáže pre súkromného investora zarobiť peniaze na prefinancovanie celej jeho výstavby a preto štátnu pomoc vo výške desiatok miliónov EUR schválila“ vyhlásil Pavel Komorník a dodal, že NFŠ má k dispozícii kompletnú zmluvnú dokumentáciu, ktorú overili a odobrili renomované autority a ktorá nebola nikdy a nikým spochybnená.

„Boli sme pripravení do posledného detailu zdokumentovať všetky položky, zmluvy, dodatky, skrátka celú agendu týkajúcu sa štadióna. Tak isto, ako sme to v minulosti už viac krát aj urobili. Ale zjavne o to nebol záujem a tým pádom sa ku slovu podľa všetkého už dostanú iba právnici“, povedal na záver Pavel Komorník.

Táto informácia je komerčným oznámením a je odvysielaná v znení dodanom klientom bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA za jej obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá.

Vláda neodkúpi NFŠ v Bratislave, požiada aj o vrátanie už vyplatenej dotácie a podá trestné oznámenia -okamžitá reakcia Kmotríka

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies