Mesto Nitra otvorí prvý stupeň základných škôl pre všetky deti

Viceprimátor Nitry Miloslav Špoták pripúšťa, že otázka otvárania základných a materských škôl nemá dobré riešenie. Verí však, že pozitíva otvárania škôl a škôlok prevážia nad negatívami.

Mesto Nitra obnoví od pondelka 8. marca prezenčné vzdelávanie na prvom stupni základných škôl. O obnovení výučby rozhodol mestský krízový štáb na základe rozhodnutia ministra školstva a v zmysle COVID automatu. Informoval o tom Henrich Varga z Mestského úradu v Nitre.

Prezenčné vyučovanie bude obnovené pre všetky deti, nielen pre deti rodičov, ktorí musia byť osobne v práci či pre žiakov, ktorí nemajú podmienky na online vzdelávanie. „Od riaditeľov škôl zaznel jednoznačný názor, že sprístupnením vzdelávania len pre určitú skupinu žiakov by sme zamedzili prístup k rovnocennému vzdelávaniu zvyšným deťom. Učitelia by totiž svoje kapacity venovali prezenčnej výučbe a nebolo by možné pokryť výučby dištančnú,“ uviedla vedúca odboru školstva Mestského úradu v Nitre Mária Orságová. Prezenčné vyučovanie začne aj na prvom stupni Základnej umeleckej školy J. Rosinského.

Materské školy v Nitre sú otvorené od prvého marcového týždňa a budú aj po ôsmom marci. Nitra má vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti 28 materských škôl, tento týždeň do nich nastúpilo 1 031 z celkového počtu 2 566 detí. Radnica predpokladá, že na budúci týždeň príde viac ako polovica zo zapísaných detí.

Podľa viceprimátora Nitry Miloslava Špotáka otázka otvárania základných a materských škôl nemá dobré riešenie. „Na jednej strane je tu objektívne riziko nákazy koronavírusom, na druhej strane je ohrozené duševné zdravie rodičov, učiteľov a hlavne detí. Dlhé mesiace dištančnej výučby si už dnes vyberajú svoju daň na psychike mnohých ľudí. Pevne verím, že pozitíva otvorenia škôl a škôlok prevážia,“ uviedol viceprimátor Špoták.

Okres Nitra patril začiatkom tohto roku v počte ochorení COVID-19 medzi najhoršie na Slovensku, Fakultná nemocnica v Nitre potrebovala výpomoc okolitých nemocníc. V súčasnosti je tu situácia výrazne lepšia, okres je v rámci regionálneho COVID automatu zaradený do tretieho stupňa varovania, teda medzi bordové.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies