Mikasove bláznivé nariadenia

Pamätáte si, ako som v októbri radil, že treba dodržiavať R – O – R. Že nejde ani tak o to, že choroba sa v 80% prejavuje miernou formou, ako to, že je tých 20% schopných poslať verejné zdravotníctvo, zdecimované 30 rokmi experimentovaní pravicových vlád, do kolien?

Že testovanie nie je atómová zbraň, ale obyčajná gumipuška a lockdown aj tak bude?
Že celoplošné testovanie umožní lepšie šírenie nákazy a oslabí už beztak unavené zdravotnícke sily, ktorým hrozí väčšie riziko nakazenia?

Celé leto sa zanedbala príprava na druhú vlnu, celú jeseň zmätočnými nariadeniami sa zbytočne vyčerpali zdravotnícki pracovníci a čísla nakazených aj tak rastú a porastú, bohužiaľ zimné obdobie vyhovuje vírusovým ochoreniam. A práve zimné obdobie nastavilo pravú tvár pripravenosti našej vlády na vzostup chorobnosti. Čína, Kuba, Južná Kórea, Japonsko sa poučili zo situácie, majú mierny nárast chorobnosti, Európa naopak hrubo podcenila riziká nákazy, čo sa nám veľmi vypomstilo.

Neviem, aký výsledok bude mať celoplošné testovanie, zvlášť keď to bude mať len informačný základ. Vláda i spoločnosť nie je pripravená pracovať s výsledkami takéhoto testovania a takpovediac stále robí rovnaké chyby.

Z hlavného hygienika urobili mantru, podľa ktorej nám pán MIkas každý deň vydá nejaké nové bláznivé nariadenie, no hygiena neplní význam svojej funkcie.

Prečo stále zlýhava trasovanie, ktoré už nik nekontroluje?
Prečo hygiena sa vzdáva vlastných povinností a necháva informovať o chorobe kontakty priamo nakazeným? Prečo úrady neustále robia chyby?

Treba rozhodne povedať, za súčasný stav nenesú zodpovednosť len ľudia, ale aj inštitúcie. Za zvýšenú chorobnosť môže hlavný hygienik – miesto nariadení by mal dozrieť na trasovanie každého nakazeného, aby sa choroba nešírila v takom rozsahu v komunite. Pri nedostatku pracovníkov by mala pomôcť armáda, miesto hliadkovania v uliciach. Veľlú chybu urobili aj kúpele. Čo myslíte, koľkí kúpeľní hostia rozniesli chorobu do vlakov, autobusov, do rodín, blízkeho okolia, keď len napríklad v Trenčianskych Tepliciach tako po objavení nákazy 7. decembra všetkých kúpeľných hostí poslali domov bez karantény a pretestovania? Koľko bolo takých kúpeľov, či iných rekonvalescenčných zariadení?

Ano, verejnosť sa neraz stavia k problému nezodpovedne, no ale potom, ako vláda ide príkladom, keď nedodržiava vlastné nariadenia?

Na súčasnú vážnu epidemiologickú situáciu musíme nazerať celkovo a nie zjednodušiť problém na nezodpovednosť občanov, inak uviazneme v začarovanom kruhu nariadení a obmedzení, ktoré aj tak nebude nik dodržiavať…

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies