Minister Ján Budaj: Predstavitelia totalitného režimu prídu o štedré dôchodky

Predstaviteľom bývalého komunistického režimu a niekdajších bezpečnostných zložiek sa majú znížiť dôchodky. Vyplýva to z návrhu nového zákona o odobratí nezaslúžených benefitov predstaviteľom komunistického režimu, o ktorom majú rokovať poslanci Národnej rady SR.

Podľa predkladateľky návrhu Anny Andrejuvovej (OĽaNO) je dôležité vyrovnať sa s minulosťou. „Návrh zákona vyjadruje naše presvedčenie, že je nemorálne, aby predstavitelia totalitnej moci a tí, ktorí jej pri potláčaní základných ľudských práv a slobôd slúžili, boli aj naďalej za svoju činnosť v prospech totalitného režimu privilegovaní. My netrestáme, iba znižujeme ich časť dôchodku a teda odoberáme nezaslúžený benefit,“ zdôraznila Andrejuvová.

Evidenciu osôb, ktorým budú znížené dôchodky, má viesť Ústav pamäti národa. K prvému odobratiu benefitov by malo dôjsť už od v roku 2022.

Návrh zákona o zrušení výsluhových odmien pre príslušníkov ŠtB predložil ešte v roku 2016 súčasný minister životného prostredia Ján Budaj. Bol to jeden z viacerých návrhov, ktoré Ján Budaj predkladal s cieľom obnoviť elementárnu spravodlivosť. Parlament takéto návrhy opakovane odmietal. Ako zdôraznil minister Budaj, štát dodnes honoruje odporcov slobody a demokracie. Zrušiť tieto výhody dlhuje Slovenská republika obetiam komunistického režimu. „V Slovenskej republike, na rozdiel od viacerých iných postkomunistických štátov, nedošlo k vysporiadaniu sa s totalitnými režimami,“ dodal minister Budaj.

Prijatie zákona má byť zároveň varovaním do budúcnosti: „Raz a navždy sa potvrdí, že porušenia základných ľudských práv a slobôd nebudeme na Slovensku tolerovať. Nie je akceptovateľné, aby štát dával výsady bývalým vrcholovým predstaviteľom komunistickej moci a ich aparátu v bezpečnostných zložkách.“

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies