Momentálne najväčšia starosť Matoviča a Krajniaka? Zabezpečiť, aby Slováci dotovali americkú ekonomiku

Do parlamentu mieri Krajniakova „dôchodková“ reforma. Presne tak, minister nerieši to, že podnikatelia sa sťažujú na chaotické vybavovanie žiadostí o pomoc, hlúpe tlačivá či celkovo nízku úroveň príspevkov. Alebo takmer nefunkčné inšpektoráty práce, kde za generálnu riaditeľku dosadil babenku bez riadneho vysokoškolského vzdelania.

Nie, on rieši dôchodky. Dokonca tak neskutočne drzo, že tak extrémne vážnu vec chce spraviť cez poslanecký návrh, čím sa vyhne normálnemu pripomienkovému konaniu. Ja si neviem predstaviť, čo by sa dialo, keby si toto dovolila niektorá z predošlých vlád.

Ani nehovorím o tom, že podoba dôchodkového systému sa jednoducho nemá čo riešiť ústavnými zákonmi.
A zmysel? V podstate ten hlavný je zväčšiť objem prostriedkov v tzv. druhom pilieri, súkromne spravovanom. Pritom najväčším problémom 2. piliera je, že cezeň odtekajú obrovské peniaze do zahraničia, na západné trhy, a značná časť ide do amerických akcií. To by mala novela ešte posilniť.

V podstate my Slováci máme podporovať už aj tak choro fungujúce americké akciové trhy. Pripomínam, že k celej novele neprebehla žiadna odborná diskusia. Napriek tomu, že 2. pilier už de facto zrušili Maďari, Poliaci a idú ho demontovať aj Estónci. Lebo prišli na to, že im nepriniesol nič zo sľubovaných výhod.

Jedinú odbornú diskusiu na túto tému som zorganizoval ja, ešte v zime, za účasti medzinárodnej ekonomickej špičky. Na moje pozvanie tu boli ľudia ako Martin Weale, Nicholas Barr, Elsa Fornero, Jacek Rostowski a ďalší (dá sa to pozrieť na webe cvp.sk). K nášmu 2. pilieru (aj ostatným východoeurópskym) sa vyjadrovali značne kriticky.

Za určitých podmienok sa s ním pracovať dá (jednoducho neexistuje žiadne zázračné dôchodkové riešenie, rôzne systémy majú svoje výhody a nevýhody, veľa záleží od toho, ako ich uchopíte). Ale tá podoba, aká sa kedysi pod vplyvom amerických poradcov presadila vo východnej Európe, kde by sme teraz potrebovali čo najviac kapitálu, napríklad na investície do infraštruktúry, veľa zmyslu nemá. Presnejšie, pre nás nemá.

Toto sú presne tie veci, na ktoré od volieb upozorňujem. Všetci sú síce vystresovaní najmä z celkového chaosu a vulgárneho vystupovania Matoviča a jeho verných, ale tie naozajstné škody vznikajú takto: tichými, takmer nenápadnými pritom bezohľadne presadzovanými krokmi, ktoré nás dlhodobo hospodársky poškodzujú.

Podmienenie vzdelávania detí testovaním na Covid je protiprávne

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies