Najväčší problém filmu Zuzany Piussi „Ukradnutý štát“ je podľa Zuzany Kovačič Hanzelovej priestor na vyjadrenie Jane Teleki.

Zuzana Kovačič Hanzelová po premiére nakrútila video, v ktorom uviedla množstvo klamstiev. Paradoxne však klamstiev, ktoré som nikdy nepovedala, čiže  vo filme neodzneli.

Novinárska česť

Keď som začínala v roku 1993 pôsobiť v médiách bola som vnútorne presvedčená, že byť novinárom je poslanie. Pamätám si aj na prvý úvodník, ktorý som napísala v roku 1996 na pozícii šéfredaktora Tekovských novín. Dokonca aj tam som dokázala v každom komentári ostro kritizovať HZDS, hoci som vedela, že je iba otázkou času, kedy niekto exemplárnym spôsobom vyrazí so mnou dvere. Založenie Echo magazínu bolo vnútorné víťazstvo, ktoré po niekoľkých vydaniach prinieslo rozstrieľanú kanceláriu a uvoľnené kolesá. Zľaknúť sa znamenalo krok  späť. Keď som v máji 1998 začala pracovať v týždenníku Aspekt konečne som mala pocit, že opäť môžem bez zásahu prejaviť svoj názor. Čo sa týka môjho pôsobenia v Hlavnom denníku, písala som pre nich do smrti šéfredaktora Petra Králika, nakoľko si neviem predstaviť, že by som mala napísať text, s ktorým sa nedokážem vnútorne stotožniť.

Dnes sa do mňa „obula“ Zuzana Kovačič Hanzelová – údajne seriózna novinárka zo Sme.  A keďže v jej videu odznelo na moju adresu príliš veľa klamstiev,  nedá mi nezareagovať.

Svet pani Kovačič Hanzelovej je evidentne na hony vzdialený od toho môjho.

Zuzana Hanzelová v prvom rade si nevšimla, že nie som bývalá novinárka,  ale novinárka. Keďže je vo veku môjho syna, možno jej ušlo, že v médiách pôsobím od roku 1993. Už v roku 1996 som pôsobila ako šéfredaktor Tekovských novín a väčšina mojej práce od roku 1996 riešila ekonomickú trestnú činnosť verejných činiteľov. Napriek tomu somod roku 1998 – do roku 2014 bola paradoxne trestne stíhaná za anonymnú veršovanú satiru.  Tri trestné konania sú skutočne hanbou, ale nie mojou.

Zuzana Kovačič Hanzelová: Jana Teleki posledné mesiace obhajuje Mariána Kočnera vo svojich komentároch.

V prvom rade neobhajujem Mariána Kočnera, ale sledujem nezákonnosť procesu a postupov orgánov činných v trestnom konaní.  Nezákonnosti v konaní nevedú spravidla iba k nepotrestaniu páchateľa trestnej činnosti, ale zároveň vedú aj ku škodám. Ujmy spôsobené nezákonným, či nesprávnym konaním predstaviteľov nielen polície, ale aj justície sú doposiaľ v zmysle zákona hradené z daní občanov Slovenskej republiky. Takže aj za zverejnenie súkromnej komunikácie v konečnom dôsledku zaplatia občania Slovenskej republiky bez ohľadu na to, či bude Marián Kočner odsúdený alebo nie.  A nepochybne týmto postupom budú riešiť svoje nároky pred súdom všetci, ktorých komunikácia bola zverejnená. Nebude to prvý krát, čo za procesné pochybenia OČTK zaplatia občania.

Zuzana Kovačič Hanzelová: Nazýva proces o zmenkách politickým procesom proti Kočnerovi

Neobhajujem nikoho, ale takmer osemdesiat procesných pochybení, podnety obhajoby na ústavný súd, či trestné oznámenia hovoria viac ako jasnou rečnou. Spôsob akým je konanie vedené, a to netvrdím iba ja, ale aj väčšina dlhoročných advokátov, odporuje základným právnym normám právneho štátu.

Zuzana Kovačič Hanzelová: Komentuje prokurátorov a sudcov dosť spôsobom, môžeme povedať, až trochu nevyberane

Nevyberané až absurdné je porušovanie práv obvineného Kočnera v kauze zmenky.  Mám 53 rokov, nespočetne veľa krát som stála pred súdom a riešila veľa káuz, ale nikdy som sa nestretla s tým, že by takým brutálnym spôsobom prokurátor porušil obžalovaciu zásadu, pretože pokiaľ by zásadu porušil bol by v lepšom prípade okamžite vylúčený z konania, v horšom vyzlečený z talára bez mihnutia oka. O mnohých porušeniach zákona som písala a páni mali právo vyjadriť sa, dokonca pokojne mohli podať žalobu, či trestné oznámenie ako bežne podávajú na údajných serióznych novinárov. Jeden seriózny  – Vagovič – sa pred nedávnom pochválil, že pre jeho investigatívne texty vedie predošlý zamestnávateľ niekoľko sporov, ale že jeho to vlastne nezaujíma. Aj to príznak serióznosti.

Zuzana Kovačič Hanzelová:  Jana Teleki obhajuje aj agresívneho youtubera Martina Daňa

Martina Daňa, pokiaľ viem, som nikdy neobhajovala. Iba som sa mu slušne poďakovala za to, že mi poskytol všetky nahrávky z pojednávaní, súvisiace nielen s kauzou zmenky, ale aj kauzami Mariána Kočnera . Týmto by som chcela poďakovať najmä Vivien Menteovej, ktorá mi zároveň poskytla všetky nahrávky z brífingov konaných po pojednávaní.

Zuzana Kovačič Hanzelová:  Navyše ona vlastne nepracuje na žiadnych kauzách, v podstate, aby vôbec nerobila na niečom, čo ja by som zachytila, od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Pokiaľ sa týka káuz, na ktorých som pracovala a pracujem posledný rok pre ilustráciu pani Hanzelovej:

Kauza Janíček  – S Petrom Králikom, sme otvorili kauzu Janíček a dlhodobo sa vyjadrujem k trenčianskej justícii, ktorú podstatne dôslednejšie a kvalitnejšie predpokladám poznám ako pani Hanzelová a väčšina slovenských novinárov, nakoľko sa problematike a porušeniam zákona v trestných konaniach venujem minimálne od roku 1998.

Kauza Ing. Silvie Kollárovej – bývalej riaditeľky daňového úradu Levoča, ktorú na základe obžaloby podanej JUDr. Špirkom už dvadsiaty rok súdia, pretože dodržiavala zákon, ktorý bol údajne „zlý“.

Kauza dopravnej nehody Ing. Gogovej, ktorú najvyšší súd uzavrel so stanovením vinníka a po odstúpení spisu na Okresný súd Nitra, sa okresný sudca pokúša z obete dopravnej nehody opätovne na základe falošného znaleckého posudku urobiť vinníka.

Kauza Hattasove podvody v predvolebnej kampani a následne konania predstaviteľov Mesta Nitra – odporujúce zákonu.

Kauza príslušníka hasičského zboru a pripravovaný podvod na poisťovňu Allianz

Kauza tzv. televízne zmenky  

Kauza falšovania spisu sudkyňou Kresl

Kiskov podvod s kúpou bytovky a následné vysťahovanie 48 rodín na ulicu

Kauza Puškár a spol. – vydieranie elitnými policajtmi, prokurátorkou a pätnásťročné nezákonné trestné konanie voči piatim chalanom – kauze som sa intenzívne venovala priebežne štyri roky – oslobodzujúci rozsudok vydala sudkyňa Záleská po 15 rokoch!

Kauza lúpežného prepadu VÚB v Považskej Bystrici z roku 1995 a následne nezákonného odsúdenia osoby, ktorá s lúpežou nemala nič spoločné!

Kauza prominentného fotografa Vladislava Solomona – spracovávam

Toľko ku kauzám, ktoré som riešila v poslednom období. Každý kto so mnou prišiel do styku vedel, že mi musí dať trestný spis inak sa kauze nebudem venovať, ani o nej písať.

Zuzana Kovačič Hanzelová: Ja ju považujem za niekoho, kto nemá žiadne extra informácie – pravdepodobne hovorila o kauze zmenky

Sú informácie, ktoré bez dlhodobých priateľských väzieb nie je možné ani získať. Dlhodobo sledujem vyjadrenia predstaviteľov nielen polície a justície. Na rozdiel od „serióznych novinárov“ ma zaujímal aj názor druhej strany sporu, čiže robila som niekoľko relatívne dlhých rozhovorov s advokátmi obvinených, vypočula všetky dostupné nahrávky s Kočnerom, vypočula som si všetky nahrávky aktérov kauzy Gamatex, vyhľadala všetky výpisy a dostupné listiny z webu a na rozdiel od pani Kovačič Hanzelovej mám osobné skúsenosti s podsvetím ako aj biznisom s udeľovaním licencií na vysielanie, nakoľko manžel vlastnil trenčianske rádio DCA.  A pokiaľ sa týka informácií mám ich dostatok. Nesporne viac ako by som k práci potrebovala, respektíve dokázala spracovať.

Zuzanka pravdepodobne rieši a pokúša sa spochybniť moje vyjadrenie v súvislosti s výpoveďou Petra Tótha. Nuž má smolu.  Výpoveď Petra Tótha a vyjadrenie Moniky Tódovej k jeho výsluchu v časti v súvisiacej s tisícami eur, ktoré od Kočnera dostával a  sa nezakladá na pravde. Informáciu plošne šírili „ seriózne médiá“, bez toho, aby ju preverovali.  Seriózne ju šírili aj po tom ako sa vyjadril k jej „pravdivosti“.

Pravdou je, že som podobne ako seriózni novinári nechodila k Lipšicovi na raňajky pre fotokópie vybrané z trestných spisov, ktoré slúžili neskôr na škandalizovanie  nepohodlných. Pravdou je aj to, že pre mňa pani Šantová nelustrovala tzv. záujmové osoby.   

Zuzana Kovačič Hanzelová : Mala väčší priestor ako novinári, ktorí pracujú a odhaľujú kauzy

Ako novinári pracujú a odhaľujú kauzy, ma skutočne nemusí učiť Zuzana Kovačič – Hanzelová.  Aj bežnému človeku je ťažké totiž pochopiť, že novinár s právnym vedomím bezvedomím píše o kauze. A tak spomeniem na tlačovku kedy som sa zúčastnila naposledy. Bola to tlačovka Daniela Lipšica v roku 2003, zameraná na novoprijatý zákon o ochrane chránených svedkov, kde vo veľkom štýle boli novinárom pripravené cd a listiny, s obsahom tlačovky. Podstatné vety boli zvýraznené červenou farbou.

Oveľa viac som bola zhrozená z výstupov k reforme zdravotníctva, kedy všetci novinári svorne podporovali údajnú reformu, respektíve presun zdravotníckych zariadení do majetku Penty, či zákony prijaté v súvislosti so zriaďovaním súkromných poisťovní.  Pravdou je, že som nechodila ku Kočnerovi lyžovať, nebola som platená za PR texty, ani mi nikto neplatil dovolenky a neprispieval na moje projekty.  A nikto ma ani za zverejnenú kauzu, ktorú som spracovávala nezažaloval.

Zuzana Kovačič Hanzelová: Novinárka, ktorá nepracuje s etickým kódexom a novinári, ktorí pracujú a odhaľujú kauzy mali vyrazne menší priestor.

Nepamätám si, že by som nedodržiavala etický kódex novinára, či porušila zákon, prípadne zverejňovala texty súvisiace so súkromím verejného činiteľa. Nepamätám si, že by bol predmetom môjho textu súkromný život kohokoľvek.  Ktokoľvek si môže prejsť detailne moje texty nenájde jednu zmienku o súkromí kohokoľvek. Kritika sa vždy týka bezprostredne jeho pôsobenia na pozícii, prípadne vydaného rozhodnutia.

V tom sa diametrálne líši môj názor na prácu serióznych novinárov, ktorí údajne pre blaho spoločnosti zverejňujú hlava – nehlava komunikáciu z trestných spisov, čím mimochodom porušujú listové tajomstvo.

Zuzanka riešila aj kredibilitu novinárov

O podplácaní médií cestou PR agentúr sa donedávna iba šepkalo. Nevyberane si dovoľujem povedať, že žiadny právnik doposiaľ nebol tak hlúpy, aby si na pojednávaní uplatnil sumu, ktorou korumpoval médiá, respektíve sumu,ktorou zabezpečoval pozítívny, mediálny obraz účastníka konania uplatnil ako náklady na obhajobu. Daniel Lipšic prerazil povestné dno, keď na pojednávaní zahrnul do faktúry za poskytovanie právnych služieb státisíce investované do médií. Paradoxne serióznym médiám neprekážala táto vážna anomália, ktorou by sa v právnom štáte zaoberala minimálne etická komisia advokátskej komory.

Zuzana Kovačič Hanzelová: Adam Valček je kladený na úroveň ako Jana Teleki

Úroveň pán Valček v posledných dňoch ukázal niekoľkokrát, keď sa ako nezávislý novinár hrdo postavil, pred médiá a napríklad povedal, že nemôže byť dôverníkom Mariána Kočnera pretože v budúcnosti chce písať o kauze a jeho interpretácia sa bude od Daňovej líšiť. Hlboké vedomosti trestného práva preukázal, napr. keď povedal, že prokurátor vykázal zo súdu verejnosť nakoľko Peter Tóth bude vypovedať vo veciach, ktoré nesúvisia s kauzou zmenky, a ktoré doposiaľ neboli podané na obžalobu.

To excelentný novinár nevie, že súd prejednáva predmetnú obžalobu a nie je normálne, aby niekto vypovedal pred súdom vo veci, ktorá nie je predmetom obžaloby?

Zuzana Kovačič Hanzelová: Jana Teleki tvrdí, že má kompro na Kuciaka

Nikdy som netvrdila, že mám kompro na Jána Kuciaka. Neodznelo to ani vo filme. Tvrdila som, že mi chodí mnoho kompro materiálov.

V súvislosti s Danielom Lipšicom som hovorila so Zuzanou na tému kompra na Daniela Lipšica o stránke Lipšic.net,  na ktorú som bola upozornená v roku 2014, a z ktorej súbory sú publikované na stránke Fakty a dôkazy – ktokoľvek si informácie na stránke môže pozrieť. Ja som bola upozornená, že na stránke sú prebraté moje texty tak som si ju prezrela. Mimochodom nie je to jediná stránka, ktorá bez môjho vedomia prevzala moje texty.  Neviem kto je autorom stránky, ani kto moje texty prebral.

Jana Teleki povedala, že študenti nemohli zorganizovať protesty, že ich organizovali zahraničné tajné služby

Nikdy som nepovedala, že ich organizovali tajné služby. O SIS som v minulosti písala, texty boli zverejnené na denníku N. Naposledy som zverejnila prvú stranu materiálu pochádzajúcu z prostredia tajných služieb v texte súvisiacom s podplácaním poslancov.

Som  a budem presvedčená o tom že, žiadni traja študenti nezorganizovali protesty. Som presvedčená, že na financovaní protestov sa finančne podieľali mimovládne organizácie masívne podporované zahraničnými mimovládnymi organizáciami. Ťažko ma presvedčí niekto, že David Straka je schopný zorganizovať protest, keď sa nedokáže ani súvislo vyjadriť k tomu, čo mu prekáža v spoločnosti – rozhovor s Martinou Ruttkayovou.  Keď začalo vyšetrovanie po internete lietal rozhovor Karolíny Farskej a Juraja Šeligu o peniazoch, ktoré im prichádzali na účty. A v konečnom dôsledku niekedy v júli 2018, niekoľko dní po zrušení posledného protestu mnohí, nedobrovoľne odstavení Šeligom porozprávali akým spontánnym spôsobom sa pripravovali protesty. Na jednom takom stretnutí v Trenčíne som sa osobne zúčastnila. Na stretnutí sa riešila situácia v iniciatíve Za slušné Slovensko. Vlastne až tam mi boli vysvetlené, mnohé výrazy, ktoré som dovtedy spájala s inými aktivitami a materiál ako organizovať protesty. Na yutube sú videá, na ktorých naši politici s pánom Špirkom z Penty riešia protesty ako aj videá kde naši pedagógovia učia deti vykrikovať na protestoch. Pre mňa bude vždy neprijateľné aby, týmto spôsobom boli zneužívaní študenti.  Všetky videá, ktoré ma pohoršovali a zvukové záznamy boli zverejnené na mojom fb. profile.

Konšpiračná scéna   

Zuzanka Kovačič Hanzelová, ale aj ďalší mienkotvorní zo Sme radi označujú všetkých kto majú iný názor na vec, termínom konšpirátor.  Seriózna novinárka uverejnila o mne klamstvá, ktoré jednoducho je možné dokázať – sledovaním filmu Zuzany Piussi a jednoduchým prezretím Hlavného denníka, na ktorom som sa venovala jednotlivým kauzám.

Hlavný denník

Zuzanka rieši sledovanosť Hlavného denníka.

Bola som pri zrode portálu HD, jeho sledovanosť bola v poriadku a z mesiaca na mesiac rástla, dokonca si dovoľujem povedať, že do tej miery, že v médiu s počtom zamestnancov, koľko má Sme musela v ich tábore nastať panika. Zverejnené prieskumy nepustia.

Pamätám si aj dobu, keď údajne mienkotvorný denník Sme dodával do Považskej Bystrici deväť kusov periodika – výlučne do našej firmy.

Pôvodné zloženie redakcie  Hlavného denníka sa rozsypalo po smrti šéfredaktora Petra Králika. Mnoho komentátorov a  dvaja kľúčoví redaktori odišli.

Ja som odišla v auguste, keď som sa dozvedela mená vlastníkov a začala som budovať postupne portál Eurorešpekt, nakoľko mám rada slobodu.

 

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies