Niektorí špecialisti si nariadenie ministerstva vysvetlili po svojom, ich ambulancie majú fungovať štandardne

Niektorí špecialisti si nariadenie Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR vysvetlili po svojom. Jedným z opatrení rezortu, ktorým reagoval na stúpajúci počet hospitalizovaných pacientov s COVID-19, je pokyn pre vybrané nemocnice poskytovať iba neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Len neodkladnú starostlivosť však začala poskytovať aj časť lekárov špecialistov. Ako v tlačovej správe uviedla hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová, usmernenie sa ich ambulancií netýka a majú fungovať štandardne za dodržania protiepidemických opatrení.

Ministerstvo podľa Eliášovej zaznamenalo viacero podnetov od občanov, ktorých ambulantní špecialisti odmietli ošetriť. Lekári mali argumentovať tým, že v súčasnosti majú poskytovať len neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Rezort zdravotníctva upozorňuje, že toto zdôvodnenie sa nezakladá na pravde. „Upozorňujeme, že povinnosť poskytovať výlučne neodkladnú zdravotnú starostlivosť majú len nemocnice, v ich lôžkovej časti. Jednotliví ambulantní špecialisti aj v súčasnosti poskytujú pacientom komplexnú zdravotnú starostlivosť,“ vysvetlil štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Peter Stachura.

Nariadenie ministerstva poskytovať len neodkladnú zdravotnú starostlivosť platí pre fakultné, univerzitné a všeobecné okresné nemocnice, ktoré sú v zozname subjektov hospodárskej mobilizácie. Rezort požiadal zdravotnícke zariadenia o preplánovanie plánovaných úkonov v prípadoch, že odsunutie zákroku nezhorší zdravotný stav pacienta. Štandardný režim v nemocniciach pokračuje pri onkologických pacientoch alebo tých, ktorým sa v nemocniciach poskytuje dialyzačná alebo biologická liečba.

Kto prilieva benzín do ohňa?

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies