Od januára 2021 si budú pacienti po mŕtvici hradiť lieky z vlastného vrecka. Priplatia si od 30 do 80 eur!

Väčšina pacientov, ktorí sú dnes liečení liekmi na riedenie krvi tzv. novými antikoagulanciami si od januára 2021 budú tieto lieky hradiť z vlastného vrecka a to od 30 do 80 eur. Do platnosti totiž vstupuje od 1. 1. 2021 nová revízia úhrad z dielne Ministerstva zdravotníctva SR.
Od januára si dôchodcovia za lieky na riedenie krvi priplatia
Moderná antikoagulačná liečba dnes chráni najmä seniorov pred prvými aj opakovanými mozgovými príhodami a predstavuje pre nich životne dôležitú terapiu na ich ceste za dlhším a kvalitnejším životom.

Prevažnú väčšinu z nich tvorí zraniteľná populácia seniorov, ktorá je touto novou zákonnou úpravou finančne najviac dotknutá. 

Pacientska organizácia Sekunda pre život, združujúca pacientov po cievnej mozgovej príhode a pacientov s fibriláciou predsiení, upozorňovala už v novembri na túto situáciu a poukázala na skutočnosť, že pokiaľ rezort zdravotníctva neprehodnotí úhradovú vyhlášku, socio-ekonomicky citlivá skupina seniorov bude musieť za antikoagulačnú liečbu doplácať od januára niekoľko desiatok eur mesačne. 

Napriek spoločnému úsiliu pacientskej organizácie a odborných spoločností – Slovenskej kardiologickej spoločnosti a Slovenskej neurologickej spoločnosti, rezort zdravotníctva doposiaľ neurobil nič preto, asi situáciu zvrátil.

Faktom nateraz zostáva, že od 1.1.2021 si najmä slovenskí dôchodcovia za lieky na riedenie krvi siahnu v lekárni hlbšie do vrecka. Dokedy bude tento stav trvať, a či rezort zdravotníctva chystá nejaké zmeny v tejto vyhláške zatiaľ nie je známe.

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies