Od januára 2021 si budú pacienti po mŕtvici hradiť lieky z vlastného vrecka. Priplatia si od 30 do 80 eur!
PODPORIŤ
Väčšina pacientov, ktorí sú dnes liečení liekmi na riedenie krvi tzv. novými antikoagulanciami si od januára 2021 budú tieto lieky hradiť z vlastného vrecka a to od 30 do 80 eur. Do platnosti totiž vstupuje od 1. 1. 2021 nová revízia úhrad z dielne Ministerstva zdravotníctva SR.
Od januára si dôchodcovia za lieky na riedenie krvi priplatia
Moderná antikoagulačná liečba dnes chráni najmä seniorov pred prvými aj opakovanými mozgovými príhodami a predstavuje pre nich životne dôležitú terapiu na ich ceste za dlhším a kvalitnejším životom.

Prevažnú väčšinu z nich tvorí zraniteľná populácia seniorov, ktorá je touto novou zákonnou úpravou finančne najviac dotknutá. 

Pacientska organizácia Sekunda pre život, združujúca pacientov po cievnej mozgovej príhode a pacientov s fibriláciou predsiení, upozorňovala už v novembri na túto situáciu a poukázala na skutočnosť, že pokiaľ rezort zdravotníctva neprehodnotí úhradovú vyhlášku, socio-ekonomicky citlivá skupina seniorov bude musieť za antikoagulačnú liečbu doplácať od januára niekoľko desiatok eur mesačne. 

Napriek spoločnému úsiliu pacientskej organizácie a odborných spoločností – Slovenskej kardiologickej spoločnosti a Slovenskej neurologickej spoločnosti, rezort zdravotníctva doposiaľ neurobil nič preto, asi situáciu zvrátil.

Faktom nateraz zostáva, že od 1.1.2021 si najmä slovenskí dôchodcovia za lieky na riedenie krvi siahnu v lekárni hlbšie do vrecka. Dokedy bude tento stav trvať, a či rezort zdravotníctva chystá nejaké zmeny v tejto vyhláške zatiaľ nie je známe.

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies