Podvodníci na bazos.sk sa zamerali na dobré meno Slovenskej pošty

Po dlhej dobe som sa rozhodol upratať a zbaviť sa niektorých vecí, ktoré mám nadbytočné. Dal som si inzerát na doméne bazos.sk. Do pol hodiny sa mi ozvali dvaja záujemcovia s nevinnou otázkou či to je aktuálne a potom ďalšia bola že má záujem, ale  údajne je z Brezna a chcel by to zaslať kurierom Slovenskej pošty, čom by mi nevadilo a ešte nebudilo pozornosť. Potom si vypýtal moje meno a telefónne číslo, čo už bolo divné, lebo ak ma kontaktoval cez aplikáciu Whatsapp, tak obidva údaje videl. Hneď na to mi prvý záujemca poslal link a informáciu, že mi ponúknutú cenu zaplatil:

Myslel som si, že Slovenská pošta ponúka nový produkt, ktorý nepoznám  a tak som automaticky klikol na tento link, kde sa mi objavila táto stránka:

             

 

Takisto automaticky som klikol na tlačítko získaj peniaze a ďalšie okno už bolo brutálne:

Ak by som bol aj celkom slabomyselný, tak tieto údaje z platobnej karty a naviac so zostatkom na účte by som nikomu nezveroval. Išiel som teda spätne na kontorolu adries a linkov, ktoré som dostal od tohto šikulu a porovnal som ich so stránkami Slovenskej pošty. Na stránkach pošty sú odkazy na jednotlivé službe hyperlinkované, v tomto linku je to jednoduchý text a grafika. Doména naviac vypadala že je posta-sk, teda nie s bodku pred odménou a to už bolo celkom jasné, že sa jedná o podvod. Udaná adresa Brezne a Lenina str. 10-27 sa na googli nedal ani len vyhľadať .A teda bolo jasné, že som narazil na podvodníka, ktorý vytvoril systém na získavanie osobných údajov z Vašej kreditnej karty , dokonca aj s výškou zostatku a mienil Vám účet vybieliť. Tak som mu to napísal, odozva už nebola žiadna.

 

Myslel som, že šťastlivo som sa zbavil jedného dotieravca, na to sa mi ozval druhý záujemca. S fotkou ako z eskortného servisu a skúšal ten istý scenár. V akom stave to je a mám záujem o zaslanie cez kouriera. Ak som teda napísal že toto už poznám a aká je to predvolba +40, tak som dostal už len odpoveď Xd…

 

Aké je teda ponaučenie?

Niekto vedome zneužíva meno Slovenskej pošty, ktorá na tieto podvody aj sama upozorňuje, ale zrejme zo skúsenosti z doteraz inakších spôsobov.

https://www.posta.sk/informacie/pozor-na-podvody .

Ale aj bazos.sk je neodolný voči týmto pokusom a dáva živnú pôdu , keď umožňuje kontakty cez aplikácie a nemá ani tlačítko na upozornenie na podozrivé osoby, ktoré lovia svoje obete medzi inzerentmi.

Dávam tento príbeh ako skúsenosť a poučenie. V prvom rade si všímajte z akého telefónneho čísla Vás skontaktuje záujemca. Pokúste sa o priamy rozhovor. Nenaleťte na nejaké pokusy od Vás získať osobné údaje z Vašej bankovej karty a oznámte tieto pokusy tím, ktorích sa to môže týkať.

 

 

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies