Policajný zásah v Moldave je dôkazom, že Slovensko potrebuje nezávislú policajnú inšpekciu

Pred siedmimi rokmi zasahovalo na Ulici Budulovská v Moldave nad Bodvou 65 policajtov so psami. Šiesti zo zbitých obyvateľov osady však čelia súdnym procesom, ktoré trvajú tretí rok

Podľa prezidentky Zuzany Čaputovej je policajný zásah v Moldave nad Bodvou dôkazom toho, že Slovensko potrebuje nezávislú policajnú inšpekciu.

Hlava štátu to povedala pri príležitosti siedmeho výročia policajnej akcie, pri ktorej malo 65 policajtov so psami napádať Rómov v miestnej osade. Práve Rómovia sú však dodnes súdení za podanie krivej výpovede.

Prezidentka uviedla, že už sedem rokov sa vedú diskusie a trvajú viaceré súdne konania „o primeranosti a odôvodnenosti“ tohto zákroku polície v osade. Podľa nej v situáciách, kde dochádza zo strany polície k použitiu donucovacích prostriedkov, a špeciálne pokiaľ vzniká podozrenie na rasový podtext zákroku, je dôležité, aby mala verejnosť k dispozícii nezávislú inštitúciu. Práve tá totiž primeranosť použitých prostriedkov dokáže dôveryhodne vyšetriť. „Policajná inšpekcia, ktorá nie je nezávislá a na Slovensku zodpovedá tomu istému ministrovi ako polícia samotná, takouto inštitúciou nie je a minulosť nám to už opakovane ukázala,“ zdôraznila Čaputová.

Podľa hlavy štátu pripomenutie si siedmeho výročia od zásahu znamená aj zdôraznenie myšlienky, že je „najvyšší čas“ k systémovým zmenám policajnej inšpekcie. Čaputová dodáva, že na ich potrebu poukazuje aj Európsky súd pre ľudské práva a vo svojich správach taktiež súčasná a bývalá ombudsmanka SR.

Pred siedmimi rokmi zasahovalo na Ulici Budulovská v Moldave nad Bodvou 65 policajtov so psami. Šiesti zo zbitých obyvateľov osady však čelia súdnym procesom, ktoré trvajú tretí rok.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies