Politická agónia v priamom prenose

Politické rozhodnutie proti prezumpcii neviny

Krátko na to, ako sa včera na stránke tvnovniny.sk objavila správa o tom, že polícia začala vyšetrovať Mariána Kočnera a podozrenia legalizovania príjmov  z trestnej činnosti, sa okamžite ozval aj Jozef Rajtár, ktorý trestné oznámenie dňa 23.novembra 2018 podával.

Podľa Rajtára :  „Mal tak robiť prostredníctvom svojej spoločnosti Správa a inkaso pohľadávok s.r.o. Podľa jeho slov denník SME už marci informoval, že táto spoločnosť predáva byty na Cintorínskej ulici v Bratislave, pričom ich výnos pôjde Kočnerovej dcére Andrei, ktorá je ich záložnou veriteľkou. V tejto veci  14. novembra 2019 Rajtár dostal vyrozumenie, že na základe podania začala trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinností pri správe cudzieho majetku,“ povedal Rajtár.“

Politici sa úletmi pokúšajú vytĺkať politický kapitál 

 Rajtárove podnety a podania je možné skúmať v niektorých momentoch celkom objektívne  a alyticky , ale k tejto veci ešte aj portál ako Demagog.sk píše, že: „Jozef Rajtár síce podal od roku 2016 niekoľko trestných oznámení tak ako na Mariana Kočnera, aj na Ladislava Bašternáka, väzba Kočnera však s nimi nazatiaľ nesúvisí, aj keď obvinenie Bašternáka áno. Výrok hodnotíme ako zavádzajúci. Z tohto dôvodu vyjadrenie vyhodnocuje ako zavádzajúce tvrdenie.

Titanic sa potápa, ex -elita zo SaS potrebuje záchranu

Veľmi stručné oznámenie polície o začatí trestného konania znamená iba toľko, že  sa procesne začala s podaným trestným oznámením zaoberať. Podľa trestného poriadku polícia mala o podanom podnete rozhodnúť do 30 dní. V prípade Rajtárovho oznámenia rozhodovanie trvalo rok, z čoho je evidentné, že podanie nebolo jednoznačné. Poslanec Rajtár, v ročnom oneskorení uznesenia ale nevidí problém a na sociálnej sieti píše:

 „Kočner má vďaka práci poctivých policajtov na krku ďalšie trestné stíhanie. Tento krát ide o mimoriadne závažný zločin porušovania povinností pri správe cudzieho majetku.“

RAJTÁR: Polícia začala trestné stíhanie v prípade predaja bytov, podozrenie sa týka Kočnera

Politická agónia motivuje k záverom, ktoré stoja nad zákonom

Demokratická strana, ktorej je Rajtár členom, je presvedčená, že účinnosť v boji s organizovaným súvisí s tým, ako štát dokáže zabrániť legalizácii príjmov z trestnej činnosti. Podľa Rajtára, by mal štát dokázať obmedziť, či zrušiť vlastnícke práva kriminálnych živlov k majetku, ktorý bol alebo mohol byť získaný na základe nelegálnych aktivít.

Podať trestné oznámenie na základe domnienky a potom nechať políciu pracovať je typický prospechársky prístup politika, ale vyslovovať v počiatočnom štádiu  trestného konania záver, že niekomu treba okamžite zablokovať majetok, je číra demagógia, najmä ak si uvedomíme, že niekoľko trestných oznámení na Mariána Kočnera bolo zamietnutých na základe nepreukázania spáchania skutku.

Skutočnosť, že Kočner je obžalovaný v iných konaniach nemá s takouto požiadavkou nič spoločné. V tomto prípade bude na polícii, prípadne prokuratúre dokázať, že vôbec nejaký skutok, ktorý je trestným činom sa stal.  Povinnosťou súdu bude vysporiadať sa najskôr s okolnosťou, či  Kočner svojim konaním poškodil štát, nakoľko to je s ohľadom na výšku vypočítanej škody podstatná okolnosť na prepadnutie celého majetku.

Znalí zákona vedia, že uznesenie o začatí trestného stíhania vo veci je listina, ktorú vyšetrovateľ vydá v prípade, že sa rozhodne vec vyšetrovať.

Rajtár sa rozhodol z podaného trestného oznámenia vytĺcť iba politický kapitál, ktorý mu prinesie politické body v prebiehajúcej kampani. Prípad Baštrnáka dokázal, že štát v prípade majetku pochádzajúcej z trestnej činnosti uplatnil inštitút prepadnutia majetku, avšak bez priznania Baštrnáka by to tak rýchlo nešlo.

V prípade Kočnera sa pod takúto požiadavkou podpisuje výlučne Rajtár, len preto, že  spoločnosť Správa a inkaso pohľadávok mala porušiť svoje povinnosti pri správe cudzieho majetku. V tomto prípade z kontextu nevyplýva, že poškodeným je štát, ktorý si môže uplatniť inštitút prepadnutia majetku, ani to, že tu došlo k legalizácii príjmov z trestnej činnosti. To sú iba tvrdenia, na základe ktorých polícia začína vo veci procesné vyšetrovanie.

Volebný vlak odchádza

Odídenci Sas po akvizícii trhu s dostupnými politickými stranami si vybrali Demokratickú stranu ako svoju novú stranícku vlajku. Ovládli ju a bezprostredne v zažitom štýle dali strane novú kvalitu a mediálnu pozornosť. Z tejto platformy vystupujú na verejnosti akoby boli dlhoročnými budovateľmi a členmi strany, začínajúc svoje prehlásenia s výrokom: „My v Demokratickej strane…“ Preto akýkoľvek populistický výrok nasmerovaný proti verejnému nepriateľovi štátu, ktorého mienkotvorné média lynčujú bez ohľadu na prezumpciu neviny a zachovania ústavných práv, prináša body. Stačí byť prvým, kto to urobí.

Rajtár bol prvý, ktorý oznámenie o začatí stíhania prevzal. Hoci Marián Kočner o trestnom stíhaní nemusí ani vedieť, pretože v súčasnosti môže byť maximálne v postavení svedka, poslanec Rajtár si už pripisuje zásluhy na jeho odhalení, usvedčení a okamžite žiada zhabanie majetku. Jozef Rajtár dokonca zhabanie majetku sľubuje ako politický nástroj svojej novej strany.

A ako už býva zvykom, môže byť všetko celkom inak. Aká je realita občan zistí, keď niekto  kompetentný, bez politickej motivácie dostať sa do parlamentu, oznámi výsledky ukončeného vyšetrovania.

 

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies