Pred parlamentom protestuje dav ľudí, policajti použili proti demonštrujúcim aj slzný plyn

Pred budovou Národnej rady SR (NR SR) protestuje dav ľudí. Kričia heslá ako „odstúpiť“ alebo „my sme tu doma“. Vo vzduchu vidieť transparenty s nápismi „Stop diskriminácii“, „Ruky preč od našich detí“ či „Slobodné Slovensko“.

 

Protestujúci sa dostali až pred vstup do parlamentu, ktorý strážia bezpečnostné zložky.

Policajti použili proti demonštrujúcim aj slzný plyn, a to potom, ako sa násilím snažili dostať do budovy parlamentu. Zranená mala byť aj policajtka. Bezpečnostné zložky sa snažia uvoľniť hlavný vchod do parlamentu, ktorý demonštranti zablokovali. Pomáhajú im v tom aj ťažkoodenci. Pred protestujúci dav tiež predstúpili opoziční poslanci Marian Kotleba, Peter Krupa (obaja ĽSNS), Ľuboš Blaha, Richard Takáč či Ladislav Kamenický (všetci Smer-SD), ktorí demonštrantom vyjadrili svoju podporu.

Podpredseda NR SR Gábor Grendel (OĽaNO) v reakcii na to zdôraznil, že sloboda prejavu a sloboda zhromažďovania je ústavou garantované právo každého. „Pre aktuálne vládnuce strany to môže byť akokoľvek nepríjemné, kým sú opačné názory vyjadrené len slovami a nie fyzickými útokmi, je to v poriadku. Sedím v rokovacej sále a zdá sa mi, že všetci poslanci sú tu, a teda vo výkone mandátu im nebolo zabránené,“ uviedol Grendel na sociálnej sieti.

K situácii sa vyjadrila aj vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí), ktorá odsúdila útoky na políciu pred budovou parlamentu. Remišová rešpektuje právo občanov pokojne demonštrovať, v demokratickej spoločnosti však považuje za neprípustné, aby demonštrácie sprevádzalo násilie a porušovanie zákona. „Demonštrácie, ktoré aktívne podnecuje aj Robert Fico sprevádza chaos, porušovanie zákona a rozdeľovanie spoločnosti. Musíme ako spoločnosť a aj ako politici dôrazne odmietnuť vyvolávanie chaosu a dokonca podnecovanie násilných a agresívnych prúdov v spoločnosti,“ napísala vicepremiérka vo svojom profile na sociálnej sieti.

Tóthov výhražný telefonát ako aj jeho prepis je súčasťou konania ČVS:KRP-309/1-VYS-BA-2021

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies