Protest 17. november 2020 – pred úradom vlády policajt strelil pätnásťročnému chlapcovi do hlavy gumový projektil

Ochrana úradu vlády

Pätnásťročného chlapca, zasiahol do hlavy gumovým projektilom policajt, zabezpečujúci ochranu úradu vlády. Zo stanoviska polície, ktoré zverejnila k incidentu na svojej stránke, vyplýva, že vlastne sa nič nestalo, pretože polícia pred protestom varovala občanov.

Utorňajšieho zhromaždenia sa zúčastnil aj 15-ročný mladík, ktorý na mieste utrpel tržné poranenie hlavy. Na sociálnych sieťach sa následne začali objavovať jeho fotografie a videá, ktoré majú dokazovať o “policajnej brutalite”.

Informácie o tom, že mladík bol náhodným okoloidúcim a zhromaždenia sa nezúčastňoval, chcel si urobiť iba selfie, nie sú pravdivé. Policajný zbor disponuje fotografiami a video materiálmi, ktoré dokazujú, že mladík bol aktívnym účastníkom zhromaždenia.

Stanovisko polície k postreleniu mladíka:

Nielen Policajný zbor včas, verejne a opakovane varoval účastníkov plánovaného zhromaždenia. Keďže polícia disponovala informáciami o pripravovanej účasti agresívnych skupín a jednotlivcov, existoval reálny predpoklad, že ich útočné sklony voči prítomným policajtom sa budú opakovať. Každý účastník utorňajšieho zhromaždenia si tak musel uvedomiť, že kvôli agresivite skupín a jednotlivcov bude hroziť riziko aj slušným občanom. Bolo preto na každého zvážení a zodpovednosti, či na zhromaždenie príde a ak áno, či sa bude zdržiavať pri týchto skupinách alebo bude v bezpečnej vzdialenosti.

Každému súdnemu minimálne musí byť zrejmé, že pokiaľ bol k policajtovi otočený chrbtom, evidentne nemohol na policajta útočiť.

K stanoviskám k policajnému zásahu, respektíve streľbe voči mladíkovi, sa na sociálnych sieťach vyjadrujú aj priami účastníci incidentu.

 

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies