PROSÍM VÁS, VY UŽ RADŠEJ MLČTE!!!

Eduard Chmelár vyzval umelcov k sebakritike a triezvosti
VÝZVA UMELCOM: PROSÍM VÁS, VY UŽ RADŠEJ MLČTE!!!
Skupina angažovaných umelcov (Richard Stanke, Juraj Kemka, Ján Štrasser, Michal Hvorecký, Martin Huba, Zdena Studenková atď.), ale aj bývalých politikov (za všetkých spomeňme likvidátora slovenského zdravotníctva, exministra Rudolfa Zajaca) dnes zverejnila výzvu, v ktorej apelujú na ministra financií Igora Matoviča, aby „priniesol obeť“, zachránil túto vládu a odstúpil z funkcie, lebo oni nechcú návrat Ficovho Smeru… Podobné výkriky považujem za také detinské až drzé (nežartujem), že mám chuť Igora Matoviča brániť (žartujem).
Na úvod by som rád zdôraznil jednu dôležitú vec. Uznávam umelecké majstrovstvo iniciátorov výzvy. Ján Štrasser je špičkový prekladateľ a Richard Stanke je výborný herec. Ohradzujem sa teda voči tomu, aby ich niekto urážal a nadával im do „vrieskajúcich paviánov“ a podobne. Toto môže povedať len primitív, ktorý v živote nebol v divadle a vy dobre viete, že nekultúrne prejavy voči komukoľvek na tejto stránke netolerujem. Ale takéto aktivity nemajú s ich povolaním nič spoločné. Herec Marián Labuda v známom prejave na Námestí SNP v Bratislave počas Nežnej revolúcie kričal, že ich tváre boli dvadsať rokov zneužívané. Opravím ho: nechali sa zneužívať sami a pokračujú v tom aj naďalej. To, čo v tomto prípade robia, nie je služba verejnosti, ale otvorené zneužívanie ich talentu na vedomú manipuláciu ľudí v prospech jednej politickej skupiny.
Je priam neuveriteľné, že tí istí ľudia, ktorí počas pandémie prví načahovali ruky za štátnou pomocou, aby sa napokon na všetkých vykašľali – tí, ktorí mlčali, keď sa počas vládnutia súčasnej koalície zdecimovala kultúra do nevídaných rozmerov, keď vláda nechala rodiny a dôchodcov bez pomoci, keď jej padalo zdravotníctvo, školstvo, poľnohospodárstvo, verejná doprava a namiesto toho schválila rekordný nákup zbraní a prítomnosť amerických vojakov na Slovensku – tí istí, ktorí toto svinstvo sebecky, zbabelo a mlčky kryli, dnes majú tú trúfalosť, že idú niekoho poučovať a k niečomu ho vyzývať…
Odhliadnuc od toho, že (ako som už na to viackrát upozornil), vláda s účasťou Smeru-SD je najmenej pravdepodobná, sú takéto výzvy absolútne nemiestne. Stanke, Kemka a spol nie sú nijaké odborné, spoločenské, ani mravné autority, ich súkromný názor by mal byť posudzovaný rovnako ako postoj každého radového občana. Osoby, ktoré netrápia žiadne problémy, s čoraz silnejšou intenzitou doliehajúce na bežných ľudí, a namiesto toho politizujú, intrigujú a zapájajú sa do jednostranných aktivít na podporu súčasnej vlády, nemajú žiadne morálne právo komukoľvek vstupovať do svedomia. Prepáčte, ale už to konečne pochopte: vy nie ste svedomím tohto národa, ľudia vás považujú za komediantov a jediná výzva, ktorú by ste mali zverejniť, je ospravedlnenie všetkým občanom za to, že ste ich podviedli, zneužili a v najhorších chvíľach opustili. Zlyhali ste. Practe sa z tribún a vráťte sa do divadiel, pretože to je jediné miesto, kde si vás verejnosť mòže ešte vážiť.
Zdroj: Eduard Chmelár, FB

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies