Redaktor Markízy vypovedal ako svedok v disciplinárnom konaní s Dobroslavom Trnkom.

Redaktor TV Markíza Branislav Tomaga vypovedal dnes ako svedok pred disciplinárnou komisiou prokuratúry v rámci disciplinárneho pojednávania s bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom. Ten totiž čelí disciplinárnemu stíhaniu pre svoje vyjadrenia k nahrávke rozhovoru s neskôr viacnásobne stíhaným Marianom Kočnerom.

Nahrávka sa týkala údajného vydierania predstaviteľa finančnej skupiny Penta Jaroslava Haščáka pre kauzu Gorila. Návrh na stíhanie konkrétne poukazuje na to, ako sa Dobroslav T. v súvislosti s nahrávkou vyjadril v októbri 2019 pre TV Markíza. Uviedol vtedy, že na nahrávke „môžu byť udalosti, ktoré by mohli byť v reálnom čase stotožnené“. Práve Tomaga viedol daný rozhovor s Dobroslavom Trnkom. v jeho dome v Hamuliakove.

Podľa Tomagu ho Dobroslav Trnka. po žiadosti o vyjadrenie k zverejnenej nahrávke s Marianom K. sám pozval do svojho domu. Dobroslav Trnka. podľa Tomagu následne uviedol, že nahrávku nepočul, zároveň však poprel, že by išlo o jeho hlas. „Hneď mi povedal, že taká nahrávka sa dá jednoducho vytvoriť,“ povedal.

Redaktor sa podľa vlastných slov Dobroslava Trnka. pýtal na rôzne pasáže nahrávky. Zaujímal ho napríklad zámer vydierať Haščáka. „Pán Trnka. mi povedal, že to je blbosť, že také sa nikdy nestalo,“ uviedol svedok s tým, že sa Dobroslava Tozná,“ uviedol. Dobroslav Trnka. podľa Tomagu nežiadal autorizáciu rozhovoru. „Povedal len – som zvedavý, ako s tým naložíte,“ vypovedal Tomaga s tým, že Dobroslav Trnka. bol počas rozhovoru pokojný. Komisia následne vylúčila z pojednávania verejnosť, keďže niektoré z listinných dôkazov sa týkajú zdravotného stavu manželky Dobroslava Trnku.

Návrh na disciplinárne stíhanie Dobroslava Trnku. sa týka takisto vyjadrení k prepusteniu podnikateľa Jozefa Majského z väzby v roku 2004. Dobroslav Trnka podľa prokuratúry v tejto súvislosti nepravdivo tvrdil, že ho vtedy krajská prokuratúra v Košiciach informovala o tom, že dôvody väzby obvineného pominuli. „Toto tvrdenie Dobroslava Trnku bolo klamstvo,“ skonštatoval zástupca Generálnej prokuratúry SR, ktorá disciplinárne stíhanie Dobroslava Trnku navrhla. V prípade uznania viny Dobroslavovi Trnku hrozí zbavenie funkcie prokurátora.

Dobroslav Trnka bol na čele prokuratúry v rokoch 2004 až 2011. Od októbra minulého roku má pozastavený výkon funkcie prokurátora. Zároveň čelí obvineniu zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa pre kauzu Gorila, ktorej nahrávku neposkytol orgánom činným v trestnom konaní.

)

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies