Predseda Súdnej rady SR Ján Mazák obhajuje prínos nového rozdelenia súdov

MAZÁK: „Prínos novej súdnej mapy spočíva v odstránení atomizácie a zbytočnej administratívnej náročnosti“
Predseda Súdnej rady SR Ján Mazák vidí problém v politizovaní celej problematiky.

Najväčší prínos predstavenej novej súdnej mapy spočíva podľa predsedu Súdnej rady Slovenskej republiky Jána Mazáka v odstránení atomizácie a zbytočnej administratívnej náročnosti. Ako uviedol v rozhovore pre agentúru SITA a portál Webnoviny.sk, ak sa zruší 24 okresných súdov a päť odvolacích súdov, do výkonu sa vráti takmer 60 sudcov, ktorí teraz vykonávajú funkcie predsedov či podpredsedov súdov. Spravidla väčšina z nich vôbec nepojednáva alebo pojednáva v minimálnom štandarde.

Podľa Mazáka je dôležitá aj často spomínaná špecializácia sudcov. „Sú niektoré okresné súdy, kde sudca robí obchodno-právnu agendu a súčasne súdi ako trestný sudca. To je mimoriadne nebezpečné, pretože nie je schopný možno urobiť poriadne ani jednu, ani druhú agendu. Takže tá špecializácia by mala byť a v čo najširšom rozsahu,“ myslí si Mazák. Dodal, že občania môžu mať vďaka zvýšenej špecializácii širší výber zákonného a profesionálne zdatného sudcu.

Predseda súdnej rady vidí problém aj v politizovaní celej problematiky. „Keď sa zbavíme nadmernej politizácie a sebeckých záujmov, sústredíme sa na odbornú stránku veci a povieme si, že chceme štátu pomôcť pri výkone spravodlivosti racionalizáciou, redukciou a optimalizáciou súdneho systému, tak potom sa dostaneme k výsledku, ktorý nás o určitý čas, napriek ťažkostiam, ktoré vzniknú, veľmi poteší. Lebo budú ťažkosti, ale nová súdna mapa by mala byť vnímaná ako software. Každý software potrebuje doladenie,“ vysvetlil Mazák s tým, že vníma to, čo hovorí ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí), že všetky personálne, vecné a materiálne zabezpečenia budú fungovať v existujúcej podobe. Napríklad pracoviská a budovy, ktoré budú naďalej prevádzkované.

Podľa Jána Mazáka nemá žiaden štát tak atomizovaný a nerovnomerne rozložený súdny systém, ako Slovensko. Súčasná mapa súdnictva je neudržateľná z hľadiska efektivity, ekonomiky a dostupnosti spravodlivosti. „To, čo urobila vláda Vladimíra Mečiara k 1. januáru 1997, že rozdelila Slovensko na ďalšie a ďalšie okresy a vytvorila ďalšie okresné a krajské súdy, nebolo veľmi domyslené. Bolo to naozaj zbytočné. Štát ako Slovensko nepotrebuje desiatky okresných súdov a osem krajských súdov. Ukázalo sa, že to v tej dobe zdeformovalo vnímanie a výkon súdneho systému. Nová súdna mapa sa pokúša odstrániť tieto nedomyslenosti,“ uzavrel Ján Mazák.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies