Rúcanie demokracie a právneho štátu na Slovensku sprevádza ohlušujúce ticho

Podľa predsedu strany SMER – sociálna demokracia Roberta Fica likvidácia demokracie a právneho štátu neprebieha len našimi tlačovými besedami, ale vníma ho celý svet. „Nedávno som mal tlačovú konferenciu, kde som sa dostal do slovnej prestrelky s jednou vašou kolegyňou, ktorá nechcela vidieť prešľapy v právnom štáte, ktoré sa týkali niektorých obvinených, ktorí sú nezákonne vo väzbe. A pýtal som sa jej, či to naozaj nevidí?! Ona povedala, že to nevidí… Chceme vám teraz prezentovať jeden výskum, ktorý sa konal vo významnom liberálnom týždenníku The Economist, kde nás ťažko môže niekto upodozrievať, že by nám priali. Tento výskum sa týkal stavu demokracie vo svete za rok 2020. Máme právo konštatovať, že pokračuje likvidácia demokracie a právneho štátu preto, lebo tento index demokracie hovorí pre Slovensko strašnú správu. Za tej „najlepšej“ vlády, akú sme kedy v histórii mali, za vlády I. Matoviča, sme v priebehu jedného roka klesli o päť priečok v celkovej stupnici. Bolo hodnotených niekoľko kritérií, v rámci ktorých Slovensko najhoršie obstálo, pokiaľ ide o fungovanie vlády. Rovnaký pokles bol zaznamenaný aj v oblasti občianskej slobody,“ skonštatoval.

Podotkol, že tento zúfalý stav ani jedno jediné slovenské médium nevidí. A nerozumie, prečo médiá kryjú tie šialenstvá…

Robert Fico poukázal aj na zúfalú politickú situáciu v našej krajine. „Zachytili sme vystúpenie štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí, pána Klusa, kde priamo hovorí, že referendum je fraška a stojí veľa peňazí a že ak by aj nejaké referendum bolo, tak by sa malo konať až keď budú nejaké najbližšie voľby. Ako môžu takto o sebe uvažovať politici, ktorí o sebe hovoria, že sú demokratickí? Referendum je upravené v Ústave Slovenskej republiky ako najvyššia forma priamej demokracie. Ústava dokonca hovorí, že výsledky referenda sú zverejnené v zbierke zákonov a majú platnosť ako zákon. Dokonca hovorí, že výsledky platného referenda je možné zmeniť len ústavným zákonom,“ upresnil.

Vyzval médiá, aby nezatajovali informácie pred verejnosťou. Aby ľudia vedeli, ako na nás svet pozerá. Dodal, že v súvislosti s právnym štátom treba skonštatovať, čo sa vlastne pri voľbe špeciálneho prokurátora stalo. „Myslím, že to bol práve pán Lipšic, ktorý povedal, že on sa vylúči zo všetkých konaní, kde cíti nejakú mieru zaujatosti. To sa môže rovno vylúčiť z funkcie špeciálneho prokurátora. Môže rovno povedať, že nemôže v žiadnej kauze, kde by sa ktokoľvek z verejného života objavil vystupovať, lebo všade mal tie svoje prsty vopchaté. Začal by som tým, že bol volený len vládnou koalíciou; voľba bola verejná; dostal 79 hlasov prítomných poslancov, ktorí museli zaňho hlasovať,“ priblížil predseda strany.

Pokračoval ďalej: „Celý jeho neúspešný politický život bol založený na nenávisti k súčasnej opozícii. Na intímnu komunikáciu so Zsuzsovou, ktorá je na Slovensku vnímaná v tých najnegatívnejších súvislostiach sa p. Lipšic vyjadril, že to je podvrh. A všetci ste boli spokojní. Ministrom spravodlivosti bol v minulosti len preto, lebo boli kúpení dvaja poslanci za HZDS a povedal to verejne. Chcem sa opýtať, ako sa bude správať k spisu Gorila, ktorý ho musí mimoriadne tlačiť? Vymenoval by som ďalšie veci, ale vrcholom tejto tragédie je, že máme jediného špeciálneho prokurátora na svete, ktorý je vo výkone trestu. Fakt je ten, že je vo výkone trestu a fakt je aj ten, že morálne zlyhal, pretože pri iných trestných činoch tohto charakteru tvrdo žiadal nepodmienečné tresty odňatia slobody. Touto svojou minulosťou totálne znefunkčňuje úrad špeciálnej prokuratúry. My ho nemôžeme brať vážne,“ povedal.

Prízvukoval, že D. Lipšic má dve úlohy, a to chrániť Matoviča a spol, lebo vedia, že končia. A, samozrejme, vládna koalícia od neho očakáva, že bude ďalej pokračovať v represáliách proti opozícii.

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies