Sloboda prichádza s múdrosťou a žiadna spoločnosť nechce ľudí rozumných, pretože vo chvíli, keď ľudia začnú používať svoju inteligenciu, sú nebezpeční…

Nie 40 rokov socializmu, nie 30 rokov liberalizmu, ale tisícročia nás viedli mocnosti občianske i náboženské mocnosti a udržiavali nás v nevedomosti, pokore, nekritickej viere a v poslušnosti.
Dokonca aj radoví občania a zmanipulovaní veriaci vyvrhujú slobodomyseľných a osvietených spomedzi seba. Inteligentní sú pre nich výkričníkom a výčitkou svedomia.
Ľudia sa obávajú tých, ktorí sa poznajú.
Boja sa ich.

Tí, ktorí sa poznajú, majú určitú silu, auru a príťažlivosť. Majú charizmu, ktorá dokáže mladých ľudí vziať z väzenia tradícií.

Osvietený človek nemôže byť zotročený, nemôže byť uväznený

Každý génius, ktorý vie niečo o vnútri človeka, je odsúdený na to, aby sa stal rušivou silou.
Stádo nechce byť rušené, napriek mizernému životu. Stádo si zvyklo na biedu. A ktokoľvek nie je nešťastný, vyzerá ako votrelec. Osvietený človek je najväčší cudzinec na svete. Žiadna komunita, žiadna spoločnosť, žiadny národ, ktorý je slobodný, nie je pre vládcov sveta akceptovateľný.
Žiadna spoločnosť nechce, aby ľudia poznali sami seba. Je to proti záujmom celej spoločnosti. Ak sú ľudia múdri, nemôžu byť zneužití. Ak sú inteligentní, nemôžu byť podrobení. Nemožno ich nútiť do mechanického života. Život ako roboti.

Žiadna spoločnosť neznesie slobodných ľudí

Sloboda prichádza s múdrosťou a žiadna spoločnosť nechce ľudí rozumných. Komunista, fašista, kapitalista, hinduista, kresťan… žiadna spoločnosť.
Pretože vo chvíli, keď ľudia začnú používať svoju inteligenciu, sú nebezpeční. Nebezpeční pre systém.
Nebezpeční pre ľudí, ktorí sú pri moci. Nebezpečni pre bohatých. Nebezpeční pre všetky druhy útlaku, vykorisťovania, potláčania.
Pre kostoly nebezpeční. Nebezpeční pre štáty. Nebezpeční pre národy. Ale v skutočnosti je múdry muž plameň, svetlo, oheň. Nemôže im slúžiť.
Radšej zomrie, než by sa mal nechať zotročiť.
To Boh nám dal rozum a slobodu. Tým sa podstatne líšime od ostatného stvorenstva. Ak sa tohto zriekneme dobrovoľne, stávame sa zvieratami.
Byt človekom je ťažké. Ale: „Je cesta rovná, široká a pohodlná. Tá vedie do záhuby. A mnohí ňou kráčajú. Do kráľovstva nebeského vedie cesta úzka, strmá, namáhavá. A tak málo po nej kráča!“
Ktorú si vyberieš???

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies