Smer-SD opätovne navrhne schôdzu o vyslovení nedôvery Mikulcovi

Strana Smer-SD opätovne navrhne mimoriadnu schôdzu Národnej rady SR na odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO). Na tlačovej besede to dnes uviedol predseda stany Robert Fico. Podľa neho strana návrh do parlamentu podá už v piatok 23. júla. Fico ministra zároveň kritizoval za odvolanie šéfky tímu Úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR, ktorý preveruje údajné ovplyvňovanie vyšetrovania mediálne známych trestných káuz. Mikulec reagoval, že Fico ako opozičný poslanec má legitímne právo podávať návrhy na odvolávanie členov vlády. Podľa neho môžu byť odvolávania organizované každý týždeň, pretože on sa takýchto pokusov neobáva. Jeho stanovisko poskytla riaditeľka kancelárie ministra vnútra Barbara Túrosová.

Fico povedal, že pôvodne chceli Mikulca odvolávať už pre podozrenie, že prijal úplatok 100-tisíc eur ešte keď bol šéfom Vojenskej spravodajskej služby. Odstavenie Diany Santusovej z čela tímu, ktorý preveruje podozrenia na manipulácie svedkov, je však podľa neho bezprecedentné. „To by sa v inej krajine nemohlo stať,“ povedal s tým, že toto je dôkaz zneužívania právomoci verejného činiteľa zo strany ministra a rozkladu právneho štátu. Zároveň aktuálne dianie podľa predsedu Smeru dokazuje, že ich podozrenia na manipulovanie vyšetrovaní prostredníctvom svedkov kajúcnikov boli oprávnené.

Fico tiež vyslovil podozrenie, že časť polície, lojálna Mikulcovi, skrýva obvinených svedkov Mateja Z. prezývaného „Zemák“ alebo „Bandurka“, a Petra P. prezývaného „Tiger“. „Vôbec o tom nepochybujeme, že týchto dvoch zločincov skrýva slovenská polícia,“ vyhlásil Fico s tým, že toto podozrenie potvrdzuje aj zásah policajtov Úradu hraničnej a cudzineckej polície z východného Slovenska proti operatívcom Národnej kriminálnej agentúry. Keďže však obvinení podľa Fica dostali echo, nepodarilo sa ich vypátrať. Dodal, že obvinený Csaba D. sa už priznal, že v medializovaných kauzách vypovedal nepravdivo.

Mikulec v reakcii na Ficovu tlačovú besedu uviedol, že pozastavenie činnosti vedúcej špecializovaného tímu Útvaru inšpekcie služby (ÚIS) vykonal autonómne dočasne poverený riaditeľ ÚIS na základe zhodnotenia aktuálneho stavu. Dodal, že o tomto kroku ho aj informoval. „Rozhodnutie dočasne povereného riaditeľa ÚIS vzal minister vnútra na vedomie a pánovi Scholtzovi dôveruje, že týmto opatrením sa mu podarí odvrátiť nežiadúcu situáciu, na základe ktorej je spochybňovaná objektivita a nestrannosť špecializovaného tímu ÚIS,“ priblížila Túrosová v stanovisku ministra.

Veriaci druhej kategórie biskupom: Neberte to v zlom, ale nespoznávam Vás

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies