Vláda v príprave na tretiu vlnu pandémie totálne zlyhala

JUDr. Robert Fico: Vláda v príprave na tretiu vlnu pandémie totálne zlyhala. Ministerstva sa musí chopiť tvrdý manažér.  

Poslanecký klub strany SMER – sociálna demokracia dnes na tlačovej besede formuloval základné politické východiská. Podpredseda strany Juraj Blanár včera v národnej rade žiadal predsedu vlády, aby prišiel na rokovanie Národnej rady (NR) SR a predniesol poslancom základné informácie o tom, čo sa má diať dnes na rokovaní vlády. Poslanci koalície však tento návrh odmietli.

Podľa predsedu strany Robert Fica by mala národná rada vypustiť všetky návrhy zákonov, ktoré nesúvisia s rozpočtom na rok 2022 a tiež všetky návrhy, ktoré nesúvisia s bojom proti pandémii a mala by sa zaoberať mimoriadne vážnou situáciou, ktorú na Slovensku máme.

 

„Odmietanie vládnych poslancov je spojené s tým, že sú si vedomí, že nemajú čo ponúknuť. Sme svedkami nemohúcnosti vlády rok a pol, ale táto nemohúcnosť vychádza na povrch v posledných mesiacoch. Podrobne si preštudujte všetky verejné vyjadrenia, ktoré mal predseda vlády Heger a minister zdravotníctva počas letných mesiacov, dokonca tieto vyjadrenia mali ešte v septembri a začiatkom októbra. Súčasne obidvaja vyhlasovali, že vláda Slovenskej republiky je perfektne pripravená na tretiu vlnu, že nebude v žiadnom prípade potrebné uvažovať o nejakom lockdowne, že nebude potrebné uvažovať o  prijímaní obmedzujúcich opatrení a rozhodnutí. Buď klamali alebo netušili, o čom v danej situácii hovoria,“ priblížil R. Fico. Požiadal tiež médiá, aby konfrontovali tieto vyjadrenia s realitou. Podľa neho treba ukázať vyjadrenia z leta a súčasne realitu z dnešného dňa a ak niekto tvrdil, že nebude treba núdzový stav, treba ukázať, aké vyhlášky boli prijaté Úradom verejného zdravotníctva s účinnosťou od 22. novembra a aké rozhodnutia sa pripravujú dnes na vláde. „Nesedí tu nič a slovenská verejnosť musí vidieť, že za to, v akom stave sa nachádza Slovensko 24. novembra, za tých 14 tisíc obetí covidu, zodpovedá na 100% táto vládna koalícia,“ povedal predseda strany SMER – SD.

Robert Fico priznal, že bolo veľkým prekvapením, keď terajší minister zdravotníctva Lengvarský prijal nomináciu na ministra z pozície riaditeľa Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku. Pripomenul mu tiež, do akého obrazu ho dostávajú jeho kolegovia vo vláde. „Je smiešne a ponižujúce, ako sa k nemu správa bývalý predseda vlády a súčasný minister financií Matovič. Veď za jeho éry došlo k výmene ministra zdravotníctva. Z hľadiska ľudskej dôstojnosti a takého normálneho postavenia chlapa by som odmietol tieto psychiatrické výlevy Matoviča na moju adresu a hodil by som mu ako predsedovi strany funkciu ministra zdravotníctva do ksichtu, pretože Matovič robí z ministra zdravotníctva obyčajnú politickú handru. Po druhé vidieť na ministrovi zdravotníctva, že sa nevie pohnúť z miesta, pretože nemá politickú podporu a môže povedať čokoľvek, pokiaľ sa Matovič dobre na to nevyspí, z hľadiska politickej strany, tak nič nie je. A vrcholom všetkého je to, ak nejaká hovorkyňa vám bráni na tlačovej konferencii čokoľvek povedať a ťahá vás ako trojročné dieťa z tlačovej konferencie, aby náhodou minister  zdravotníctva niečo nepovedal,“ doplnil R. Fico.

Predseda SMER – SD si myslí, že by minister zdravotníctva mal ľudsky zvážiť svoju funkciu a dať priestor na to, aby koalícia začala uvažovať o tom, koho postaví na tento post.

Uviedol, čo by v danej situácii robil SMER – SD, keby bol vo vláde a mal by hľadať nového ministra zdravotníctva, ktorý by v prvom rade musel byť tvrdý manažér. „Prvá úloha, pán minister, musíš do siedmich dní predložiť plán stabilizácie lekárov a zdravotných sestier a tu máš balík peňazí, ktoré môžeš na tento účel použiť. Do siedmych dní musíš predložiť plán využitia existujúcej zdravotnej techniky a plán prípravy zdravotníkov na využívanie tejto zdravotnej techniky, pretože to je škandál, ak niekde v skladoch sa povaľujú stovky pľúcnych ventilácii a súčasne komunikujeme vo vzťahu k verejnosti, že sa nám všetky kapacity minuli. A samozrejme musel by predložiť tretí plán, a to je plán okamžitej komunikácie a práce s ľuďmi, ktorí sú pozitívne testovaní.“

Robert Fico prízvukoval, že je potrebné, aby vláda došla do parlamentu a povedala poslancom, čo sa ide diať. Je totiž úplný výsmech, ak sa vládni poslanci dozvedia až z médií o tom, čo ide robiť ich vláda, pričom diskusia v parlamente môže viesť aj k dobrým návrhom.

SMER – SD opätovne vyhlasuje, že pokiaľ ide o deficit a verejný dlh, že rozumné navýšenie deficitu a verejného dlhu podporí za predpokladu, že tieto zdroje budú použité na boj proti pandémii. Rovnako vie podporiť ústavné a konštruktívne riešenia boja proti pandémii.

Podpredseda strany Ľuboš Blaha požiadal prezidentku Z. Čaputovú, aby svojimi vyjadreniami neprispievala k eskalácii napätia v spoločnosti. Tá totiž včera na tlačovej konferencii vynadala ľuďom, povedala, aby ľudia netliachali, aby nešírili bludy. A to v situácii, kedy je viac ako potrebný sociálny zmier. „Za absolútne nedôstojné považujeme, že keď v situácii, kedy musíme riešiť zdravotnícku krízu, kedy musíme riešiť nedostatok sestier a lekárov, pani prezidentka je niekde na trhovisku v Komárne, v tejto situácii, kedy je Slovensko dva milimetre od úplného kolapsu. Za daných okolností je urážkou a výsmechom slovenského obyvateľstva, pokiaľ líder koalície Igor Matovič zároveň ohlasuje verejnosti, že ak budeme dobrí, tak ku krčahu s vodou v reštauráciách dostaneme aj limetku. Toto bolo jeho vyhlásenie v situácii, kedy umierajú ľudia,“ vyjadril sa Ľ. Blaha. Uviedol, že svoj diel zodpovednosti nesie aj prezidentka, ktorá ešte 3. októbra v diskusnej relácii (RTVS, o 5 min. 12) upokojila verejnosť, keď povedala, že stav pripravenosti nemocníc na tretiu vlnu je lepší, než v prípade druhej vlny, kedy išlo o zjavnú lož. A túto opakovala, napriek tomu, že musela mať informácie o tom, že chýbajú sestričky, že chýbajú lekári, že nemáme prístroje a budú umierať ľudia.

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies