WHO varuje svetové vlády pred rušením mimoriadnych opatrení aj falošnou nádejou, že 0čkovanie chráni pred koronavírusom

Krízový manažér WHO Mike Ryanie upozornil, že nie je jasné, do akej miery vakcína chráni proti šíreniu infekcie.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v stredu (7. 7.) varovala pred rozsiahlym a predčasným rušením proticovidových opatrení. Domnienka, že už sú očkovaním všetci chránení a že je preto opäť možný úplný návrat k normálu, je nebezpečná pre Európu i pre ďalšie regióny, varoval krízový manažér WHO Mike Ryan.

„Teraz je na mieste najväčšia opatrnosť,“ povedal Ryan. Pritom neadresoval priame odporúčania alebo kritiku Británii, ktorej premiér Boris Johnson v pondelok (5. 7.) aj napriek narastajúcemu počtu nakazených potvrdil, že sa od 19. júla zrušia zvyšné obmedzenia.

Obyvatelia sa tak napríklad budú môcť rozhodnúť, či budú na verejnosti nosiť rúška a dodržiavať rozostupy. Britské úrady pritom v stredu oznámili vyše 32 500 novo infikovaných koronavírussom za posledný deň, čo je najviac od 23. januára.

„Keď sa otvorí, prenosov pribudne,“ varoval Ryan. Upozornil tiež, že ešte nie sú všetci ľudia zaočkovaní proti covidu-19 a navyše nie je jasné, do akej miery vakcína chráni proti šíreniu infekcie.

Vlády by teraz nemali unáhlene dávať do stávok pokrok v boji proti pandémii, zdôraznil Ryan.

„V predstihu s vakcínami majú teraz náskok vírusové varianty,“ varoval šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Opäť pritom podľa agentúry DPA obvinil bohaté krajiny, že výrazne nedostatočným zásobením chudobnejších krajín vakcínami umožnili šírenie a tiež vznik nákazlivejších variantov.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies