Alena Zsuzsová zostáva vo väzbe – rozhodnutie nie je právoplatné

Alena Zsuzsová , obvinená v kauze prípravy vrážd prokurátorov Maroša Žilinku a Petra Šufliarskeho a tiež špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica, ostáva vo väzbe. Rozhodol o tom dnes JUDr. Ján Hrubala  – sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková, sudca vyhovel návrhu prokurátora JUDr. Šúreka v plnom rozsahu a predĺžil lehotu trvania väzby u obvinenej do 3. novembra 2021. Dôvodom väzby u obvinenej je obava z úteku, ovplyvňovania svedkov a pokračovania v trestnej činnosti, teda úteková, kolúzna a preventívna väzba. Rozhodnutie nie je právoplatné, keďže obvinená podala voči nemu sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR.

Alenu Zs. začiatkom septembra 2020 ŠTS oslobodil v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Rozhodnutie však nie je právoplatné, keďže sa prokurátor odvolal. Vo veci závažného zločinu úkladnej vraždy bývalého primátora Hurbanova Lászlóa Basternáka odsúdil ŠTS v decembri 2020 Alenu Zs. na trest odňatia slobody na 21 rokov. Rozhodnutie rovnako nie je právoplatné a o veci bude rozhodovať Najvyšší súd SR.

Vo veci jej súčasnej väzby obhajoba očakávala úpravu dôvodov, lebo podľa nej neexistujú dôvody na kolúznu väzbu, podľa § 71 ods. 1) písm. b) Trestného poriadku, lebo nemá ako pôsobiť na svedkov, znalcov, spoluobvinených alebo mariť objasnenie veci. Rovnako nemá  ako reálne ani dokončiť skutok alebo v nej pokračovať podľa písm. c)-teda neexistujú ani dôvody na preventívnu väzbu. O týchto dôvodoch preto bude rozhodovať Najvyšší súd SR.

Treba poznamenať, že trvanie väzby je časovo obmedzené,  pri obzvlášť závažných zločinoch  ako v tomto prípade za prípravu úkladnej vraždy  je to až 48 mesiacov, z toho 25 mesiacov pre prípravné konanie. Prípravné konanie začalo trestným stíhaním 29.01.2019 a obvinenie bolo vznesené 14.8.2019. V uznesení o začatí trestného stíhania sa pritom ale neuviedli žiadne konkrétne okolnosti, ale výrok, že sa jedná o taký skutkový základ, na základe ktorého doposiaľ neznámy páchateľ, v presne nezistenom čase na presne nezistenom mieste plánoval vykonať prostredníctvom doposiaľ bližšie nezistených osôb zavraždenie prokurátorov Žlinku, Šufliarskeho a advokáta Lipšica.

Podľa uznesenia o vznesení obvinenia zo dňa 02.03.2021 bol za prijatie objednávky obvinený Darko Dragič z Bosny a Hercegoviny na základe objednávky Iľju Weisa, pričom účasť Zsuzsovej na tejto akcii sa má odvíjať na základe tvrdení kajúcnika Zoltána Andruskóa, ktorého svedectvá už v minulosti boli kvalifikované ako nedôveryhodné a nepravdivé a jeho motív v tomto konaní popísal aj ďalší svedok Dušan Kracina. Alena Zsuzsová teda je vo väzbe na základe doteraz nepreukázaných tvrdení polície o jej účasti a podiele na tomto skutku – pričom sa tam dostala okamžite po oslobodzujúcom rozsudku vo veci vraždy Jána Kuciaka a jeho priateľky. Polícia nemohla strpieť a prokuratúra prehltnúť fiasko, preto sa musel nájsť nový právny dôvod a naporúdzi bola iba príprava vraždy na dvoch prokurátorov a advokáta.

Obvinený má právo kedykoľvek žiadať o prepustenie z väzby na slobodu; ak prokurátor tejto jeho žiadosti v prípravnom konaní nevyhovie, musí ju bezodkladne so svojím stanoviskom predložiť na rozhodnutie súdu. Presne tento procesný postup je v súčasnosti aktívny a musí sa počkať na rozhodnutie Najvyššieho súdu SR.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies