Ak sa chce niekto seriózne zaoberať vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, musí najskôr naštudovať spis

Analýza alebo chabý pokus ovplyvniť rozhodnutie senátu Najvyššieho súdu SR veci vraždy Jána Kuciaka

Dnes som si prečítala analýzu pána Šáteka k vražde Jána a Martiny a respektíve k dvom údajným motívom Mariána Kočnera vraždiť.  Podľa jeho názoru však stoja za vraždou Kočner a najdôležitejším obdobím je január 2018.

Napriek tomu, že si JUDr. Šáteka vážim, jeho analýza k vražde Jána Kuciaka a Martiny, respektíve jeho názor na motív objednávateľa, ako aj vymedzenie dátumu vraždy je slušne povedané viac ako za čiarou.

Ak sa chce  niekto seriózne zaoberať vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, musí najskôr naštudovať spis a zosumarizovať pohyb a aktivity nielen predstaviteľov vtedajšej koalície – Smer, SNS,  Most – Híd -ale aj opozičných strán – Sme rodina, OĽano, SaS.

V prvom rade je potrebné uviesť, že prvým predpokladom každej analýzy k trestnej veci je znalosť obsahu trestného spisu. Pán JUDr. Šátek ako dlhoročný vyšetrovateľ  vie, že realite najviac zodpovedajú výsluchy svedkov vykonané bezprostredne po vražde, nakoľko nie sú spravidla ovplyvnené následnými okolnosťami, medializovaním veci a pod, taktizovaním, prípadne sledovaním rôznych zámerov.

V tomto smere je potrebné uviesť, že výsluchy svedkov a poškodených, realizované bezprostredne po nájdení tiel a v prvých dňoch sa diametrálne odlišujú  od výsluchov realizovaných od mája 2018, kedy podľa dostupných informácií došlo k dohode medzi koalíciou a opozíciou, že údajnú vraždu Jána Martiny naložia na plecia Aleny Zsuzsovej a Mariána Kočnera, hoci v spise nebol ani jediný dôkaz, ktorý by vytváral, čo i len podozrenie, že sa podieľali na skutku.

Po uzatvorení dohôd na jeseň 2018, keďže v tomto dobe mali orgány dostatok dôkazov o pravosti zmeniek,  začala realizácia trestného spisu vo veci vraždy voči Mariánovi Kočnerovi, avšak aj tu vznikol problém, nakoľko zozbierané dôkazy vylučovali účasť Kočnera a Aleny Zsuzsovej na skutku.

Nuž, pri všetkej úcte k pánovi Šátekovi musím konštatovať, že jeho analýza, je iba siahodlhým textom postaveným na pocitoch.

Pánovi  Šátekovi odporúčam naštudovať najmä výpovede Vagoviča a Bárdyho, realizované bezprostredne po vražde, aspoň prvé dve. Dočíta sa kto sa Kuciakovi vyhrážal aj koho sa bál.  Z ich prvých výpovedí by sa dozvedel, že Ján Kuciak sa nebál Mariána  Kočnera,  ale nervózny bol z Toma Nicholsona najmä posledné dva týždne pred vraždou.  Prvé výsluchy skutočne stoja za prečítanie …

Z prvých výsluchov sa vyplýva, že vyhrážanie a útoky „nielen právnou cestou“ spustil text zo začiatku decembra – písal firme Petroltrans. Pračke peňazí bývalých funkcionárov SIS a polície.  Z rozpočtu SIS do tejto spoločnosti odtekali ročne stovky miliónov.

PS: V prípade záujmu poskytnem pánovi Šátekovi kľúčovú časť spisu, o ktorej hovorím.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies