Čaputová navlečená v politickom drese

Ako sa dá nazvať inak motivovaný prejav prezidentky, ktorá ešte pred tým ako ktokoľvek oprávnený rozhodol o vine štátnej tajomníčky, dopredu prejudikuje, že je vinná a nemá, čo robiť v tejto funkcii ak kolaborovala s Mariánom Kočnerom. Prezidentka automaticky si osvojila kategorizáciu a označenie nepriateľa štátu číslo jeden od opozičných politikov, ktorí bez akejkoľvek zdržanlivosti a hanby vyhlásili Mariána Kočnera za kacíra, nepriateľa, vraha, konšpirátora, korupčníka číslo 1 a veľkého mága, ktorý ovládal na Slovensku spravodlivosť. Srdcervúce porovnanie pani prezidentky bolo v tom, že Jankovská bola Kočnerom ovládanou štátnou tajomníčkou v rezorte spravodlivosti, od ktorého bežní ľudia očakávali riešenie svojich problémov a súdy nekonali.

Naivná výzva skorumpovaným úradníkom

Nedávna výzva prezidentky, ktorá nadviazala na vyhlásenie prokurátorov špeciálnej prokuratúry tesne po tom, ako došlo k zabaveniu mobilných telefónov Jankovskej a viacerých sudcov, aby sa všetci prišli dobrovoľne prihlásiť tí,  ktorí prišli do kontaktu s Kočnerom, vynárajú sa prvé stanoviská z prostredia justície. Sudcovia vyjadrujú počudovanie nad krokom polície ako aj  nad spôsobom vynucovania  údajnej spravodlivosti a poukazujú na neúčinnosť uvedeného spôsobu.

Prezidentka nemôže byť právne a politiky natoľko naivná, aby uverila, že jej autorita a výzva poženie skorumpovaných jednotlivcov na výsluch. Je to vlastne komické. Predstavitelia justície oveľa lepšie vedia čo im hrozí, ak sa im preukáže trestná činnosť a priznanie v danom rozsahu a závažnosti nebude významnou poľahčujúcou okolnosťou. Títo ľudia najlepšie poznajú účinnosť a schopnosť vyšetrovateľov a prokurátorov a vedia čoho sa báť nemusia. Vedia, že vyšetrovatelia sa uchýlili k výzve, pretože im chýba jednoznačný dôkaz. Samozrejme, aj Čaputová by mala vedieť, že osloveniu orgánov cez inštitút prezidentky je prejavom diletantizmu.

Verejná kritika a objednávka opozície po odvolaní Jankovskej –politizácia prezidentského úradu

Každý, kto sleduje udalosti a vidí ako od minulého piatku sa radikalizoval Matovič, ako sa k nemu pridal Galko, či Kiska si uvedomuje, že konajú v princípe, na základe politickej  objednávky, prebiehajúcej bez akékoľvek pragmatického a racionálneho šetrenia zodpovednosti Jankovskej.  Odvolávajú sa ľudia, ktorých opozícia označí nálepkou komunikačného partnera.

Nepoznám obsah komunikácie, ktorý je chránený procesným tajomstvom z vyšetrovania a zároveň sa na neho vzťahuje aj listové tajomstvo z hľadiska prístupu a z hľadiska zverejnenia (https://www.hlavnydennik.sk/2019/08/26/jana-teleki-predstava-ze-verejny-zaujem-stoji-nad-sukromnym-a-ustavnym-pravom-je-iluzia/ )

Na čele útoku proti Kočnerovi

Prezidentka Čaputová, ktorá sa postavila na čelo opozície a neadresuje svoju výzvu verejnosti, politikom, orgánom brachiálnych zložiek, ale priamo Jankovskej.

V iných krajinách by demokracia fungovala samozrejme jej odstúpením, no ak by sa dokázal opak tvrdenia, tak by odstúpil aj takto sa vyjadrujúci prezident. Nie sme však vyzretá demokracia, takže neočakávajme štandardné postupy. Jankovská popiera masívne manipulovanú kritiku a podáva trestné oznámenie, ktoré skôr predohrou žalôb na ochranu osobnosti. Vzhľadom na expresívne a vymyslené prejavy niektorých politikov, je už teraz nespochybniteľné, že svoje tvrdenia na adresu Jankovskej nedokážu ustáť pred súdom.

Jankovská má právo brániť sa a nepodlieha autorite prezidentskej výzvy, pretože je  presvedčená, že jej konkrétna znalosť veci, právne postavenie a okolnosti boli voči nej vyfabrikované. Nech je inštitút a autorita prezidentského úradu akokoľvek vážna, prezidentka Čaputová  naštartovala po opozičnom masírovaní do prvej rady a zahrala na tenkú strunu demokracie. V konaní nebolo okrem priehľadného politického kalkulu zhola nič.

Opozícia a média mesiace odvádzajú pozornosť od  vážnych spoločenských a politických problémov inkvizičným ťažením proti Kočnerovi a zapaľujú hranice, na ktorých chcú verejne upáliť aj ostatných jeho spolubosorákov. Poslanec Číž už upozorňoval na to, že spoločnosť rieši zveličovaný problém, ktorý má riešiť niekto iný a najvyššie politické orgány sú nefunkčné pri vážnych štátnických problémoch.

Čaká sa na protiúder

Začínajú sa postupne objavovať informácie nielen o vlaňajších demonštráciách organizované Iniciatívou  Za slušné Slovensko ako aj o tom, kto za protestmi organizačne, finančne a z hľadiska politickej objednávky skutočne stál. Tibor Gašpar už avizoval, čo a v akom poradí bude zverejňovať, nakoľko jeho zlikvidovala politická objednávka opozície s tvrdeniami, že je priamou prekážkou úspešného odhalenia vraždy Jána Kuciaka  a priateľky.

Média bez akejkoľvek sebakontroly porušujú zákon, uverejňujú zámerne informácie z vyšetrovacích spisov a komunikácie elektronických prostriedkov. K správam vytrhnutým z kontextu bezprostredne  vynášajú súdy a označujú vinníkov, prípadne vynucujú si okamžité odstúpenie politikov.

Vari pani prezidentka nevie, že naša exekutíva je obsadená na základe výsledku volieb a medzi voľbami je politicky motivovaná zmena nemožná?

Predstavitelia justície,  ktorých sa dotýka masívna kompromitácia prostredníctvom médií a politickej opozície, budú sa brániť  jednoduchými právnymi inštitútmi na ochranu osobnosti a zásahu do svojich občianskych práv cez trestné konania za ohováranie a porušovanie a zverejnenie listového tajomstva.

Situácia vyžaduje upokojenie  a profesionálny prístup kompetentných

V najbližších týždňoch nás čakajú konfrontácie médií a politikov, preverovanie pravdivosti  informácií.  O zodpovednosti sa nebude rozhodovať na schodoch ministerstva ani za prezidentským pultom, ale tam, kde to naozaj patrí. Na prokuratúre, súde a polícii kde politici aj novinári budú mať nepochybne čo vysvetľovať.

Blíži sa dátum výsluchu Mariána Kočnera, ktorému žiadne hlasité bubnovanie nezabráni vypovedať a vysvetliť množstvo fabulácii a hlúpostí, ktoré doteraz odzneli bez možnosti reagovať a Petra Tótha, ktorý sa pravdepodobne na súd nedostaví. Plánované výsluchy  spomínaných dvoch pánov sú vysvetlením, prečo je potrebné maximálne zdynamizovať všetky politické sily na každej úrovni, aj na tej prezidentskej.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies