Čo môže urobiť pes zahnaný do kúta?

Odsúdenie agresie Ruska voči Ukrajine je úplne prirodzené, avšak hodiť vinu len na Vladimíra Putina a nevidieť brvno vo vlastnom oku, tak to chce mimoriadne krátku pamäť, alebo vysokú dávku arogancie a pocitu vlastnej bohorovnosti. Vojna, ktorú začal Putin nebude mať víťazov, budú len porazení.

Žiaľ, niektorí mentálni atléti a vojnoví štváči si neuvedomujú svoj podiel viny. Veľkohubým vyhláseniam Zuzany Čaputovej, Jaroslava Naďa, Ivana Korčoka a Eduarda Hegera, že “Ukrajina má plné právo brániť sa, sme súčasťou západnej civilizácie, Ukrajinci si zaslúžia našu pomoc” nemožno nič vytknúť, majú pravdu, ale dôvetky Naďa s Korčokom, že pred mesiacom neklamali s odkazmi na protesty proti dohode s USA svedčia o ich mimoriadne nízkej mentálnej úrovni.

Korčok, Naď, Čaputová, ale aj ďalší, ktorí v uplynulých týždňoch nerobili nič iné okrem obhajoby nechcenej dohody s USA, nesú svoj podiel viny za situáciu na Ukrajine. Čo urobili títo vojnoví štváči, dnes vyzývajúci na mier pre pokoj na Východe? Nekonečné básničky o Rusku ako nepriateľovi, snahy o cenzúru iného, vraj “kremeľského názoru”, či dokonca Korčokova módna prehliadka v prilbe a nepriestrelnej veste na východe Ukrajiny ako (ne)falšovaný dôkaz o ruskej agresii a potrebe dobrých vzťahov s USA. Žiadne diplomatické kroky k mieru od čelných predstaviteľov SR, ktorí dnes majú plné ústa mieru, solidarity a hlásajú zachovanie pokoja! Kde boli páni celé dva mesiace, v čase eskalácie napätia? Odpovedať nemusia, v tomto prípade odpoveď nikto nečaká, všetci dobre vedia, že ešte aj teraz sú hlbko v anále ambasády za plotom.

Putinovej agresii predchádzalo arogantné ignorovanie diskusie zo strany Západu. Hoci začiatok vojny treba odsúdiť, tak netreba zabúdať čo tomu predchádzalo. Čo urobí pes zahnaný do kúta? Zaútočí! Rusko bolo celé dva mesiace hnané do kúta. Už začiatkom februára priniesla Reuters nepravdivý titulok “Rusko napadlo Ukrajinu”, ktorý vojnu nevyvolal. Americký prezident Joe Biden mesiac informuje svet o zaručených dátumoch, kedy Rusko zaútočí, aby v deň útoku zatiahol spiatočku a vyhlásil, že sa bude „modliť za statočný a hrdý ľud Ukrajiny.“ Áno, situácia je pre USA natoľko vážna, že ich prezident sa ide modliť a aliancia NATO, ktorá ako inak tiež agresiu odsudzuje nemieni na Ukrajine zasiahnuť! Je ťažké predpokladať čo bude nasledovať ďalej. Čo, ale mohol pes (Putin) zahnaný do kúta urobiť? Žiaľ, len zaútočiť!

DOSIAHLI UŽ USA SVOJE?

Ukrajina od eskalácie napätia prakticky nikoho nezaujímala. Slovenským vazalom poslúžil konflikt ako lacné PR pre odôvodnenie potreby obrannej zmluvy s USA a Korčok “zadarmo” získal akčné foto, ktorými nepohrdne žiadny politik.

Postoj USA ku konfliktu bol od začiatku laxný. Zaručené informácie o začiatku na prvý pohľad kryli ekonomické zájmy Spojených štátov! Američanov od začiatku zaujímala ekonomická stránka konfliktu a o ukrajinský ľud im vôbec nešlo. Tlaky na Európsku komisiu, aby zastavila Nord Stream 2 boli napokon úspešné až potom, čo Putin uznal samozvané republiky na východe Ukrajiny a USA sú po zastavení Nord Streamu 2 zo strany Nemecka takmer ticho. Po tvrdých sankciách voči Rusku, možno očakávať len zastavenie plynu a USA budú “konečne” dodávať skvapalnený plyn z bridlice.

Podobne NATO Ukrajina nezaujímala, ale išlo skôr potrebu umiestnenia tisícok vojakov na východnej hranici, keďže v Nemecku ich už veľmi nechceli a konflikt na Ukrajine prinesie NATO novú “mierovú misiu”. Víťazom už dnes nie je nikto, ale porazených môžeme pokojne rátať, sú nimi milióny Ukrajincov, Európa, ktorá na situáciu ekonomicky doplatí, ale aj Putin, ktorý sa prirodzene ocitne takmer v absolútnej izolácií.

Cynické sú dnes prejavy solidarity vojnových štváčov, ktorí ešte začiatkom týždňa považovali ľudí želajúcich si mier za “zmätených”, “ruských agentov”, či “ľudí, ktorých treba vytesniť na okraj”. Až morbídne pôsobí magistrát Bratislavy, ktorý vyvesením vlajky Ukrajiny a odklepnutím stotisícovej humanitárnej pomoci vyjadruje dnes už vojnou postihnutej krajine solidaritu. Nie je to tak dávno, čo v Bratislave brali Ukrajincov ako lacnú pracovnú silu, ktorá vyrieši problém s autobusovou dopravou.

Kto si dnes vylepuje ukrajinskú vlajku na sociálne siete, pridáva sa k falošnej solidarite hajzlov, ktorí opäť tancujú na ľudskom nešťastí! Aj vďaka týmto hajzlom je vojnový konflikt tak blízko našich hraníc…

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies