Daniel Lipšic bol zvolený za špeciálneho prokurátora

Rozporuplný právnik a bývalý politik , ktorý má na krku aj smrť človeka sa stal špeciálnym prokurátorom.

Počtom hlasov 79 v Národnej rade Slovenskej republiky ho zvolila politická vládna koalícia.

Ak nedôjde k mimoriadnym udalostiam, tak v tejto funkcii trávi 7 rokov.

Dohoda v koalícii na podpore advokáta Daniela Lipšica do funkcie špeciálneho prokurátora sa zrodila na základe verejného vypočutia kandidátov a skutkov advokáta. Na dnešnej tlačovej konferencii to povedal predseda poslaneckého klubu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Michal Šipoš. Mimoparlamentná strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) zasa vo svojom stanovisku ozrejmila, že touto voľbou vláda dokázala, že jej cieľom nie je nezávislosť, ale spolitizovanie špeciálnej prokuratúry.

„Slovensko potrebuje v čele špeciálnej prokuratúry neskorumpovaného človeka. Verím, že pán Lipšic bude svoju funkciu vykonávať zodpovedne a čestne,” uviedol Šipoš. Podpredseda Národnej rady SR (NR SR) Juraj Šeliga (Za ľudí) je rád, že koalícia našla zhodu a hlasovala jednotne. Verí, že Lipšic vráti špeciálnej prokuratúre dôveru.

Lipšica považoval za najlepšieho kandidáta aj poslanec Ondrej Dostál (SaS). „Nie je pravda, že sme zákon zmenili preto, aby sa mohol stať prokurátorom, ani sme neboli na jeho mene vopred dohodnutí,” ozrejmil. Predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský sa na tlačovej konferencii poďakoval koaličným partnerom, že rokovania k voľbe boli vecné. „V hnutí sme mali stanovisko, že podporíme kandidáta, ktorý získa najväčšiu podporu v poslaneckých kluboch,” dodal.

Strana Hlas-SD je presvedčená, že na čele špeciálnej prokuratúry by mal stáť bezúhonný profesionálny prokurátor bez politických väzieb a bez konfliktu záujmov so svojou minulosťou. „Daniel Lipšic je popretím všetkých týchto očakávaní, pretože ako politik bol priamo spätý so súčasnou vládnou garnitúrou, ako advokát obhajoval vrahov či daňových podvodníkov, voči ktorým má dnes konať, a ako človek nie je bezúhonný, ale podmienečne odsúdený za usmrtenie dôchodcu,” priblížila hovorkyňa Hlasu-SD Patrícia Medveď Macíková. Doplnila, že osoba advokáta bude oprávnene vyvolávať nedôveru v očiach občanov voči celej špeciálnej prokuratúre.

Danielovi Lipšicovi dnes odovzdalo svoj hlas 79 poslancov NR SR. Lipšic vo voľbe ako jediný neprokurátor uspel medzi prokurátormi Petrom Kyselom, Jánom Šantom a Vasiľom Špirkom. Vo funkcii špeciálneho prokurátora bude sedem rokov.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies