FICO: Lipšic znefunkčnil Úrad špeciálnej prokuratúry, nasledujúca garnitúra ho musí odvolať

Obvinený Jozef R. podľa predsedu Smeru-SD Roberta Fica so žiadosťou o prepustenie z väzby čakal 57 dní.

Daniel Lipšic znefunkčnil Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a nasledujúca vládna garnitúra ho musí z úradu špeciálneho prokurátora odvolať. Na dnešnej tlačovej besede to skonštatoval líder opozičnej strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico. Ako ďalej uviedol, špeciálny prokurátor sa vylúčil pre možný konflikt záujmov v 24 trestných veciach, ktoré previedol na svojho námestníka Petra Kysela. Keď Kysel 57 dní nekonal vo veci žiadosti obvineného o prepustenie z väzby, čím sa podľa Fica dopustil závažného porušenia trestného poriadku, Lipšic to podľa predsedu Smeru riešil „iba” pohovorom.

Fico poukázal na prípad bývalého policajného funkcionára Jozefa R, ktorý koncom januára podal žiadosť o prepustenie z väzby. Prokurátor Kysel však podľa neho žiadosť predložil súdu až 26. marca. Sudkyňa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) následne žiadosť Jozefa R. zamietla, Najvyšší súd SR (NS SR) súd ho však 14. apríla prepustil. Ako dôvod podľa Fica uviedol „zásadné porušenie práv obvineného”. „Po takomto konštatovaní mal prokurátor Kysel okamžite odísť z ÚŠP,” povedal Fico. Zároveň kritizoval aj sudkyňu Pamelu Záleskú, ktorá Jozefa R. ponechala vo väzbe. „Vôbec ju netrápilo 57 dní nečinnosti prokurátora Kysela,” skonštatoval. Predseda Smeru zároveň zopakoval tvrdenie, že väzba sa v súčasnosti využíva ako „mučiaci nástroj” voči obvineným.

Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) v reakcii na tvrdenia Fica skonštatoval, že vyhrážaním sa prokurátorom a sudcom sa snaží „vyslať odkaz kumpánom vo väzbe, aby vydržali“. Zároveň by podľa neho generálna prokuratúra mala zvážiť, či výroky predsedu Smeru-SD o tom, že niektorých sudcov a prokurátorov je potrebné dostať preč z funkcií, nenapĺňajú skutkovú podstatu nebezpečného vyhrážania. „Je absolútne neprípustné, aby sa jeden politik, ktorý je zodpovedný za rozkrádanie Slovenska, takýmto spôsobom vyhrážal sudcom a prokurátorom, ktorí nerobia nič iné len svoju robotu,“ uviedol Šeliga. Dodal, že Fico k podobným metódam pristupuje vždy, keď potrebuje zakryť nejakú kauzu, akou je momentálne jeho bývanie.

Úrad špeciálnej prokuratúry minulý týždeň informoval, že špeciálny prokurátor Daniel Lipšic vykonal pohovor s dozorujúcim prokurátorom vo veci postupu pri rozhodovaní o žiadosti obvineného bývalého riaditeľa útvaru zvláštnych policajných činností Jozefa R. o prepustenie z väzby. Najvyšší súd SR totiž v stredu 14. apríla o sťažnosti obvineného Jozefa R. rozhodol a z väzby ho prepustil. Konštatoval totiž prieťah na strane dozorového prokurátora pri predkladaní žiadosti obvineného o prepustenie z väzby na Špecializovaný trestný súd. Ten predtým rozhodol o ponechaní bývalého policajného funkcionára Jozefa R. vo väzbe.

„S prihliadnutím na zdravotný stav prokurátora v súvislosti s ochorením COVID-19, ako aj jeho pracovné zaťaženie v relevantnom čase, jeho viac ako 15-ročné pôsobenie na Úrade špeciálnej prokuratúry, počas ktorého úspešne dozoroval a zastupoval profilové kauzy organizovaného zločinu na Slovensku a skutočnosť, že konaním prokurátora nebol spôsobený závažný následok, považujem vykonanie pohovoru s prokurátorom za dostatočné,” uviedol v tejto súvislosti Lipšic.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka v tejto súvislosti dnes oznámil, že vykonanie pohovoru považuje v tomto prípade za nedostatočné a navrhne disciplinárne konanie voči prokurátorovi Kyselovi.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies