Generálny riaditeľ väzníc odstúpil z funkcie

Generálny riaditeľ Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Milan Ivan dnes vylúčil v prípade pokusu o samovraždu policajného exprezidenta Milana L. cudzie zavinenie. Z doterajších kamerových záznamov a vyšetrovania je podľa neho jasné, že ZVJS nijakým spôsobom nepochybil. Ivan to uviedol na dnešnej tlačovej besede spolu s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou (Za ľudí). Ako ďalej potvrdili, Milana L. našli príslušníci ZVJS v cele 29. decembra večer počas výdaja stravy a následne začali s resuscitáciou. Generálny riaditeľ ZVJS zároveň oznámil, že odstupuje zo svojej funkcie.

Ivan taktiež informoval, že ešte v deň pokusu o samovraždu mal Milan L. rozhovor so psychológom. Vyšetrenia však podľa neho nepreukázali samovražedné sklony. Milana L., ktorý sa momentálne nachádza v prešovskej nemocnici v kritickom stave, označil šéf ZVJS za sebavedomého a racionálneho. Dodal, že momentálne nemá vedomosť o tom, že by Milan L., ktorý sa pokúsil obesiť na teplákovej bunde, zanechal nejaký list na rozlúčku.

Generálny riaditeľ ZVJS zároveň zdôraznil, že s výnimkou disciplinárnych trestov a chránených svedkov nie je vo väzniciach možný 24 hodinový kamerový monitoring obvinených a odsúdených. Samovražedné pokusy podľa neho „nie sú úplne výnimkou v rámci väzenstva”. Podľa Ivana ich tento rok v ústavoch ZVJS zaznamenali 41, pričom tri sa skončili smrťou. Záležitosť Milana L. podľa Ivana preverí aj prokuratúra a úrad inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR.

Podľa ministerky Kolíkovej je odstúpenie Ivana gestom v záujme obnovenia dôvery v inštitúcie. Zdôraznila pritom, že podľa doterajších poznatkov ZVJS pri tejto udalosti nezlyhala. „Opatrenia, ktoré mal vykonať zbor, všetky urobil,” uviedla. Dodala, že naďalej trvá na tvrdení, že incident, pri ktorom sa Milan L. zranil začiatkom decembra, nebol pokusom o samovraždu.

Milan Lučanský: Nemôžem mlčať po tvrdých a zavádzajúcich slovách vyšetrovateľa Petra Juhása

 

Slovenská národná strana vyzýva ministerku Kolíkovú, aby okamžite podala demisiu. Neexistuje, aby po tak závažných udalostiach súvisiacich s vysokým štátnym funkcionárom zaujala iný postoj, ako aby ministerka spravodlivosti okamžite odišla zo svojho postu. Prvýkrát ministerka Kolíková hrubo pochybila. keď presvedčovala členov Súdnej rady pri svojom nástupe, aby odišli zo svojej funkcie, lebo vraj nemajú dôveru vlády, hoc boli volení parlamentom. Ministerka Kolíková opakovane a rada hovorí o politickej zodpovednosti, dnes ju môže ukázať. Často zabúda vo svojej funkcii, že nie je ministerkou inkvizície. Ak sa opakovane stane bývalému prezidentovi policajného zboru, že za nejasných okolností dôjde k ohrozeniu jeho života, musí odísť šéfka rezortu, či sa jej to páči alebo nie. Súčasne žiadame dôsledné vyšetrenie skutku a vyjadrujeme podporu rodine Milana Lučanského. Cynizmus a inkvizícia sa v tejto spoločnosti musia zastaviť, inak sú ohrozené základy fungovania Slovenskej republiky. Každý občan Slovenska musí mať právo na dôstojnosť a zachovanie základných ľudských ako aj občianskych práv.

PREZIDENTKA: Pokus o samovraždu Milana L. nesmie slúžiť politickému nátlaku na ukončenie vyšetrovania káuz
Zuzana Čaputová zdôraznila, že žiadny politik neurčuje vinu a nevinu obvinených a nie je ani tým, ktorý by mal hodnotiť dôkaznú situáciu a vyvolávať vášne.

Pokus o samovraždu policajného exprezidenta Milana L. nesmie slúžiť politickému nátlaku na ukončenie vyšetrovania káuz, ktoré súvisia s ohýbaním spravodlivosti z minulosti. Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová v stanovisku, ktoré zaslal jej hovorca Martin Strižinec. Hlava štátu zdôraznila, že žiadny politik neurčuje vinu a nevinu obvinených a nie je ani tým, ktorý by mal hodnotiť dôkaznú situáciu a vyvolávať vášne.

„Pokus o samovraždu bývalého policajného prezidenta pána Milana L. je ľudskou tragédiou a všetky okolnosti tohto skutku treba rýchlo a do dôsledkov vyšetriť. Je dobré, že vyšetrovatelia aj prokurátori dnes cítia slobodu konať a vyšetrujú aj kauzy, ktoré boli roky zakrývané a prehliadané, pretože to je nevyhnutný krok k obnoveniu dôvery v spravodlivosť,” priblížila Čaputová. Dodala, že o vine a nevine obvinených rozhodne na základe dôkazov súd v spravodlivom procese a s plným rešpektom k právam obvinených osôb.

Exministerka vnútra Saková požiada o zvolanie brannobezpečnostného výboru
Bývalá ministerka vnútra a nezaradená poslankyňa Denisa Saková (Hlas-SD) požiada o zvolanie Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť. Rovnako požiada aj o poskytnutie kamerových záznamov z chodby väznice počas prvého aj druhého incidentu a kompletné zdravotné záznamy z nich. Uviedla to vo svojom profile na sociálnej sieti.

Podľa Sakovej už viac ako dva týždne počúvame neuveriteľný príbeh o tom, ako sa bývalý policajný prezident Milan L. najskôr sám zranil pri cvičení a sama od seba mu praskla cievka v oku. „Zrazu ho však museli previezť do špecializovanej nemocnice, kde mu dokonca museli robiť CT mozgu a operovať ho 12 hodín. Potom mu obratom zázračne nič nebolo a previezli ho do obyčajnej nemocnice a bol mu pridelený psychológ…lebo sa zranil pri cvičení. Už toto bolo podozrivé a nechutné,” uviedla Saková.

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies