Milan Lučanský: Nemôžem mlčať po tvrdých a zavádzajúcich slovách vyšetrovateľa Petra Juhása

Rozsudok vo veci vraždy Jána Kuciaka, nepriniesol iba “ údajné prekvapenia“, ale aj nenávistné prejavy. Vyšetrovateľ Juhás vinu za zmarené vyšetrovanie pripäl na tričko bývalého prezidenta policajného zboru Milana Lučanského, ktorý bezprostredne na jeho slová kriticky zareagoval.

Stanovisko Milana Lučanského k vyjadreniu vyšetrovateľa Petra Juhása

„Nechcel som sa ani v najmenšom zapájať do komentovania rozhodnutia súdu vo veci vynesenia neprávoplatného oslobodzujúceho rozsudku. Nemôžem však mlčať po tvrdých a zavádzajúcich slovách vyšetrovateľa Policajného zboru Petra Juhása, ktoré poskytol médiám. Nenechám na seba hádzať špinu za jeho neodbornosť a nezrelosť!

Nikdy pred touto trestnou vecou nevyšetril žiadnu vraždu, ani iný závažný trestný čin. Nikdy som mu ani raz nezasiahol do vyšetrovania. Po prvé, ako prezident som na to nemal zákonné oprávnenie, po druhé nikdy som to predtým nerobil. Ak by k tomu z mojej strany došlo, určite by sa to dostalo do médií a bol by som podrobený verejnému lynču. Všetci dobre viete, že mojim krédom po nástupe do funkcie bolo objasnenie tohto ohavného trestného činu.

Je len a len na vyšetrovateľovi, respektíve na vedúcom vyšetrovacieho tímu, aby počas vyšetrovania zhodnotil celý skutkový stav a dôkaznú situáciu a na jej základe sa rozhodol podať návrh na podanie obžaloby. Po tomto úkone, ktorý nám tetrálne pán Juhás všetkým ukázal, keď v prítomnosti zavolaných novinárov odovzdal spis prokurátorovi sa jeho dokazovanie a práca na celom prípade vraždy skončila.

Podotýkam, že vyšetrovací spis mal prejsť ešte výstupnou kontrolou jeho nadriadeným. Pochybujem, že k tomu došlo, nakoľko viem, že sa vyšetrovateľ Juhás nechával počuť, že on je procesne samostatný a jeho môže kontrolovať iba prokurátor. Kladiem si otázku, či náhodou jeho tútorom nebol skôr jeden z právnych zástupcov poškodených. To, že podal návrh na podanie obžaloby si musel dobre rozmyslieť, lebo tým sa obral o možnosť ďalšieho dokazovania. Alebo si myslel, že ešte bude dohadzovať dôkazy počas hlavného pojednávania so slovami „Prepáčte, ešte som na niečo zabudol?“.

Čo sa týka zrušenia tímu, ten bol zriadený výlučne na objasnenie vraždy. Tím po odovzdaní spisu stratil opodstatnenosť, čo skonštatoval aj môj nástupca Peter Kovařík potom, ako si dal predložiť materiály. Robil som s ním viacero prípadov a považujem ho za odborníka na vyšetrovanie.

Ostatné podozrenia z trestnej činnosti politikov, ktoré vyplynuli z vyšetrovania Juhás svojvoľne odstúpil iným odborom. Teda ako vyšetrovateľ a vedúci tímu si nenechal žiadny spis. Teraz sa pýtam ja: Prečo mal teda zostať naďalej 30-členný tím? Podľa mňa bolo efektívne ho radšej zrušiť a týchto policajtov vrátane Juhása dať do pracovných skupín HMLA a NOVINÁR. Veď v oboch skupinách prišli hneď výsledky – výsledky, pod ktorými už ale nebol podpísaný Juhás. Tu je tá bolesť tohto pána. Jeho nezrelosť a neskúsenosť.

Kto teda zapríčinil, že tím bol zrušený? Lučanský alebo Juhás? Keby sa Juhás nebol zbavil veci a naopak by prišiel a povedal, že ich chce vyšetrovať, tak tím mohol doteraz fungovať a nemuseli sme zriaďovať pracovné skupiny NOVINÁR a HMLA. Takže sa ešte raz pýtam, z akého dôvodu mal tím zložený z 30 ľudí ďalej pracovať? Na čom mal pracovať?

Vyšetrovateľ Juhás nielenže svojvoľne poodstupoval trestné veci nesúvisiace s vraždou, ale k tomu ešte aj neúplne. Veď keď už bol spis zviazaný na súde, museli sa z neho vyberať dôkazy súvisiace s inou trestnou činnosťou. Absolútny chaos. Pán vyšetrovateľ, ruku na srdce: Koľko dôležitých úkonov, výsluchov ste urobili? Alebo ste ich zo strachu nechali robiť iným kolegom? Na toto nám odpovedzte a nehádžte špinu na mňa. Po mojom nástupe som si Váš tím zastával a vyzýval verejnosť, aby Vás nechala pracovať, že máte moju plnú dôveru.

Zapamätajte si – nikdy sa nevedie vyšetrovanie paralelne s médiami, v ktorých potom odznieva, kto čo kedy povedal a ako sa pri tom potil a triasol. Pozrite sa na Vašich starších kolegov, ktorí objasnili úkladné vraždy. Najskôr zadržia podozrivých, obvinia a až následne o tom píšu novinári. Hovorí sa tomu taktika vyšetrovania. Vy ste si tú taktiku otočili. Je to ako s výstrelom zo zbrane. Chybný výstrel alebo výsluch sa nedá vrátiť späť.

Tak taká je pravda. Verím, že to bolo pre Vás pán Juhás veľkým ponaučením a začnete sa učiť od starších kolegov a rešpektovať nadriadených, lebo Policajný zbor je jeden veľký tím.“

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies