Kryje sudkyňa Pilátová odsúdením Judity drogovú trestnú činnosť Mateja Panáka, syna okresnej sudkyne a krajského prokurátora?

Ďalší dôkaz, ktorý prokurátor nechcel vykonať. Odpoveď na otázky kto a prečo.

V rámci vyšetrovania, hľadania motívu, prípadne ďalších informácií požiadal prokurátor Mikuláš o právnu pomoc Ministerstvo Spravodlivosti USA. Žiadal zabezpečenie obsahu kompletnej uskutočnenej ako aj vymazanej/odstránenej Facebookovej komunikácie Judity, Tomáša a Jakuba Švábika v období od 1.4.2019 do 30.5.2019. Týmito záznamami nedisponovali operátori na Slovensku.

Žiadosť o medzinárodnú pomoc je komplikovaný a dlho trvajúci proces a prípady, kedy takáto pomoc ani nie je poskytnutá sú bežné. Preto bolo pomerne neočakávané, že v októbri 2020 odpoveď z USA prišla. So sprievodným listom prišlo CD s kópiami komunikácie Judity, Tomáša a Juditinho vtedajšieho priateľa Jakuba Švábika.

Na hlavnom pojednávaní 6.11.2020 prokurátor Mikuláš všetkým zúčastneným stranám rozdal kópie CD nosiča so slovami, že aj napriek tomu, že bol žiadaný záznam za obdobie od 1.4.2019 do 30.5.2019, na CD nosiči je len obdobie od 14.5.2019 do 20.5.2019. Prokurátor Mikuláš povedal, že on sám CD preskúmal a nič dôležité sa tam nenachádza.

Po oboznámení s obsahom CD nosiča obhajoba na hlavnom pojednávaní 20.11.2020 dôrazne žiadala oboznámenie tohto dôkazu, pretože sa na ňom nachádzali veľmi dôležité skutočnosti, ktoré smerujú k odhaleniu motívu a možno aj páchateľa vraždy.

Prokurátor bol ale zásadne proti a nechcel aby sa obsah CD na hlavnom pojednávaní čítal. Sudkyňa Pilátova prokurátorovi vyhovela a zamietla oboznámenie obsahu CD nosiča.

Prečo prokurátor nechcel vykonať dôkaz, ktorý sám zabezpečoval?

V zložke s označením Judita bola komunikácia, ktorú vyšetrovateľ už poznal zo znaleckého posudku zaoberajúcim sa analýzou jej mobilného telefónu.
V zložke s označením Tomáš bola komunikácia Jakuba Švábika.
V zložke s označením Jakub Švábik bola komunikácia, ktorá možno dáva odpovede na všetky otázky, ktoré doteraz nikto nevedel zodpovedať:

⦁ Kto spáchal zločin?
⦁ Prečo sa zločin stal?
⦁ Prečo bolo potrebné zločin nevyšetriť a všetku vinu zvaliť na Juditu?

Z komunikácií medzi Jakubom Švábikom a jeho kamarátmi niekoľko dní pred skutkom, v deň skutku a krátko po ňom vyplýva:

  1. Jakubov kamarát a spolužiak Matej Panák je pravidelný užívateľ aj predajca drog na škole (gymnázium Varšavská) aj mimo nej.
  2. Niekoľko dní pred skutkom niekto poslal mame Mateja Panáka (sudkyňa Okresného súdu Žilina) video jej syna pod vplyvom drog.
  3. Matej Panák z videnia pozná človeka zodpovedajúceho popisu hľadaného útočníka.
  4. Jakub Švábik v komunikácií píše, že obeťou mal byť on, že páchateľ sa pomýlil a že skutok pravdepodobne spáchal niekto z drogového prostredia. Ostatné jeho komunikácie, ako sám píše, prebehli buď osobne alebo v tajných chatoch.
  5. Jakub Švábik sa po skutku snažil zistiť, čo sa stalo a dozvedel sa skutočnosti pre ktoré sa začal báť vychádzať z domu, zabezpečil si zbraň a bál sa o svoj život.

Konverzácie – časť 1
Konverzácie – časť 2
Konverzácie – časť 3

Ak si niekto z drogového prostredia chcel vybaviť účty s Jakubom Švábikom mohol za „primeranú“ odmenu poslať feťáka za chalanom, ktorý sa zvykol poobede zdržiavať u svojej priateľky.

Takýto človek pod vplyvom drog si skutočne mohol pomýliť Jakuba s Tomášom. Obeťou sa stal Tomáš a Judita prežila vďaka tomu, že zranená a zakrvavená ležala v bezvedomí.

Odpovede na prvé otázky, kto a prečo dávajú zmysel.

Polícia aj prokurátor Mikuláš priznávajú, že nenašli žiadny motív pre ktorý by mala zločin spáchať Judita – nijaký totiž neexistuje. O ničom nevedela a s drogovým prostredím ona ani Tomáš nemali nič spoločné.

Jakub Švábik a Matej Panák si po skutku vymazali svoje profily na Facebooku. Prečo tak urobili a čo ich k tomu viedlo?

Obaja chlapci preukázateľne klamali vo svojich výpovediach pred vyšetrovateľom a zaistená komunikácia je toho dôkazom. O tej istej skutočnosti inak vypovedali počas výsluchu na polícií a inak komunikovali v zaistenej FB komunikácií. Prečo klamali?

V rámci vyšetrovania bolo vypočutých veľa svedkov – spolužiaci Judity a Tomáša, susedia, policajti aj záchranári, ale iba jeden vypočúvaný prišiel s advokátkou – Jakub Švábik. Čoho sa bál?

Posledná otázka, na ktorú sme doteraz neodpovedali je: Prečo bolo potrebné zvaliť zločin na Juditu?

V prípade ak by bolo vyšetrovanie vedené poriadne a páchateľa by hľadali aj v drogovom prostredí, vyšetrovateľ Hulman by musel odhaliť aj drogovú činnosť Mateja Panáka. Takého odhalenie ale Hulman urobiť nechcel.

Počas výsluchu sa vyšetrovateľ Hulman pýtal Tomášovej mamy: „Vyjadrite sa k osobe Jakuba Švábika.“

Mama odpovedala: „Viem, že to bol Juditin priateľ. Toto viem od Tomáša, ktorý mi to povedal, keď sme sa spolu s ním bavili o spolužiačkach, ktorá má akého priateľa a Tomáško mi povedal, že ho prezývajú Šváb. Viem, že moja dcéra nadobudla podozrenie, že tento Jakub Švábik by mohol byť do celého prípadu zainteresovaný, resp., že mohol by vedieť niečo viac a preto ho s tým konfrontovala. Netuším na základe čoho nadobudla moja dcéra takéto podozrenie. Myslím však, že to bolo preto, lebo ho stretla tesne po tomto skutku a bol taký vysmiaty, čo jej prišlo dosť divné.“

Aj napriek tejto informácií vyšetrovateľ Hulman neurobil nič, pretože by tým mohol ohroziť mladého Panáka.

Kto je Matej Panák?

Je to problémový študent gymnázia Varšavská, je to dobrý kamarát Jakuba Švábika, a z komunikácie vyplýva, že aj pravidelný užívateľ drog, ktorý vie drogy na počkanie zohnať a sprostredkovať.

Jeho mama je JUDr. Gabriela Panáková, sudkyňa Okresného súdu Žilina, kolegyňa a priateľka sudkyňe Pilátovej, ktorá odmietla vykonať dôkazy preukazujúce Juditinu nevinu, a ktorá Juditu bez dôkazov odsúdila na 12 rokov a 4 mesiace nepodmienečne.

Jeho otec je Mgr. Michal Panák, prokurátor Krajskej prokuratúry Žilina, kolega a priateľ krajského prokurátora Mikuláša, ktorý dozoroval vyšetrovanie a bránil oboznámeniu dôkazov o Juditinej nevine (CD nosič, znalecký posudok prof. Daroka).

Na jednej strane je vysoký trest pre drogovú trestnú činnosť hroziaci ich synovi Matejovi Panákovi a na druhej strane možnosť obetovať 16 ročnú Juditu.

Voľba nebola ťažká … 

Fakty a skutočnosti v prípade Judity a Tomáša, ktoré doteraz nikto nepovedal – 1. časť

Fakty a skutočnosti v prípade Judity a Tomáša, ktoré doteraz nikto nepovedal – 2. časť

Fakty a skutočnosti v prípade Judity a Tomáša, ktoré doteraz nikto nepovedal – 3. časť

Fakty a skutočnosti v prípade Judity a Tomáša, ktoré doteraz nikto nepovedal – 4. časť

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies