Koalícia by podľa posledných prieskumov nezostavila funkčnú vládu

Prieskum Focusu: OĽaNO ide ďalej dole, od volieb už stratilo dosť výrazne. Silno klesol aj Hlas (Smer II).

Len to ilustruje, aké náročné to nasledujúce týždne aj mesiace bude. Nemáme už efektívnu koalíciu (s týmito číslami by už vládu nezostavila), ale ani opozíciu.

V opozícii tak, ako to vyzerá dnes, je to navyše biedne. Každý, kto bratislavskú politiku pozná trochu zvnútra vie, že dnes by sa ľudia na čele Smeru a Hlasu nedokázali už ani tváriť, že spolupracujú, pobili by sa celkom verejne.

Navyše tam v podstate ani nie je prirodzený líder. Opäť, keď hovoríte s kýmkoľvek, kto sa v situácii trochu vyzná, každý vidí Hlas skôr ako projekt, ktorý pomerne rýchlo vyfučí (to som hovoril už pri jeho vzniku, dlhodobejšie si so Smerom podelí preferencie skôr na polovicu, ako tak, že by Hlas výrazne viedol). Napriek prívetivému postoju, ktorý mu kaviarenské médiá preukazujú.

Neznamená to, že treba zúfať, len si naozaj treba uvedomiť, že tu je ešte priestor na silné, dramatické pohyby. Dokonca musí byť, bez toho by sme vhupli do ešte hlbšej (!) krízy. Aj keby rovno zajtra boli voľby, nič sa tým nevyrieši (Kollár alebo Sulík by možno krátko bol premiérom menšinovej vlády, lebo oni dvaja ešte asi trochu v preferenciách porastú).

Hovorím to neverejne, na stretnutiach s ľuďmi, ktorí sa o politiku bližšie zaujímajú, s podnikateľmi, a budem čoraz viac verejne: každý, komu len trochu záleží na Slovensku, bude musieť teraz riadne zabrať. Už to vôbec nie je len nepríjemný cirkus, ide o veľa.

O strážnych psoch demokracie, konšpiráciách a neznesiteľnej ľahkosti bytia novinárov

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies