Svojvoľné rozhodnutie sudcu

Práve som si vypočul na TV Markíza, že sa pripravuje zákon o akomsi zneužití práva, svojvoľnom výklade práva zo strany sudcu a v takomto prípade, keď takto sudca bude konať, môže voči nemu začať trestné stíhanie špeciálny prokurátor. Za takéto konanie hrozí sudcovi trest odňatia slobody na 1 až 5 rokov. Tento návrh zákona vraj podľa nemeckého vzoru obhajoval aj predseda súdnej rady.

V podstate je to správne, avšak mám jednoduchú otázku – čo sa stane so špeciálnym prokurátorom, ak takto obžalovaný sudca bude oslobodený, že sa takéhoto skutku nedopustil. Bude trestne stíhaný aj špeciálny prokurátor alebo vyšetrovateľ, ktorý viedol prípravné konanie? A aká by bola náhrada škody? Pán predseda súdnej rady JUDr. Mazák, môj spolužiak z VŠ má v poslednom čase na môj vkus zvláštne vyjadrenia. Napr. vyjadril sa, že je nemilo prekvapený z rozsudku ŠTS vo veci Kočner – Zsuzsová. Objektívne treba povedať, že bol nemilo prekvapený tiež z môjho rozsudku proti bývalému prezidentovi v pozemkovej kauze, kde ho právne zastupoval. Verím, že p. Dr. Mazák bude zažívať v budúcnosti čo najmenej prekvapení, pretože v konečnom dôsledku to, čo je podľa jeho názoru prekvapením, môže byť aj zákonným rozhodnutím. Laicky povedané, pri tvorbe zákonov nemožno hľadieť na dom spredu, ale treba uvažovať aj o tom, čo môže byť za domom.

A pripraví sa takýto zákon aj pre pána generálneho prokurátora, pokiaľ by svojvoľne porušil zákon? A kto proti nemu podá obžalobu? Atď., atď.,..

P.S. Nechápte to ako osobný útok na p. Dr. Mazáka, osobne proti nemu nič nemám, sme priatelia, spolužiaci z vysokej školy, ale vzájomná kritika môže len veciam pomôcť.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies